Bývalý šéflékař F1: O Schumacherovi už dobré zprávy nikdy neuslyšíme

Bývalý šéflékař formule 1 Gary Hartstein se obává, že nějaké dobré zprávy o Michaelovi Schumacherovi už nikdy neuslyšíme.

Štítky: Michael Schumacher Zveřejněno 1. 06 2014 — Tomáš Richtr

Bývalý šéflékař formule 1 Gary Hartstein se obává, že nějaké dobré zprávy o Michaelovi Schumacherovi už nikdy neuslyšíme. Renomovaný doktor to uvedl ve svém nejnovějším blogu.

V něm okomentoval statistiku vývoje počtu pacientů a jejich stavu v závislosti na době po zranění. Ta říká, že přibližně od šesti měsíců po zranění pacienta dále je velmi mizivé procento těch, kteří ještě naberou vědomí.

pvs-survival-curve1

Horizontální osa ukazuje měsíce po zranění, vertikální osa procento pacientů, kteří se nachází v jednom ze tří stavů: ‚Conscious‘ – při vědomí; ‚Dead‘ – mrtvý; ‚Vegetative state‘ – vegetativní stav. Stává se, že pacienti v kómatu se dostanou do stavu, kdy spontánně otevírají oči a vykazují spánkové cykly (a „probuzení“ či vzruchy), ale neprovádí žádné interakce s prostředím a nejsou viditelné žádné vyšší funkce (myšlenky, řeč atd.). Právě tomu se říká vegetativní stav.

Gary Hartstein upozorňuje, že po více než roce prakticky nikdo nenabírá vědomí. Křivka oddělující oblasti ‚Persistent vegetative state‘ a ‚Dead‘ podle něj říká, že pacientů v takovém stavu umře přibližně 25 až 30 % ročně. Bývalý šéflékař znovu upozorňuje, že k dispozici nejsou žádné oficiální informace o Schumacherově stavu ani místě jeho pobytu. Jedná se tedy pouze o odborné a statistické závěry.

Dodává ale, že kdyby byly k dispozici dobré informace, Schumacherova rodina by je bezesporu fanouškům již komunikovala.

„Dost se obávám (a jsem si tím vlastně jist), že o Michaelovi už žádnou dobrou zprávu nikdy neuslyšíme,“ uzavřel Hartstein.

Diskuse k článku

Napsat komentář