Trapas kolem kvalifikace? Dost možná předzvěst věcí příštích (horších)

Nedávná lekce pojící se s nevhodným formátem kvalifikace, kterou F1 schytala, nemusí být zdaleka tou poslední. Ke konci měsíce, kdy se budou formovat nová pravidla na další sezonu, se může situace opakovat. Na poli sportu není nic nového, že dané odvětví neustále prochází změnami. Tento proces se pochopitelně nevyhne ani formuli 1. Ale co když…

Štítky: kvalifikace Pravidla Zveřejněno 11. 04 2016 — Josef Nekvinda

Nedávná lekce pojící se s nevhodným formátem kvalifikace, kterou F1 schytala, nemusí být zdaleka tou poslední. Ke konci měsíce, kdy se budou formovat nová pravidla na další sezonu, se může situace opakovat.

Na poli sportu není nic nového, že dané odvětví neustále prochází změnami. Tento proces se pochopitelně nevyhne ani formuli 1. Ale co když lidé u kormidla, kteří o změnách rozhodují, ani neví, kam jejich kroky míří? Takovému typu lidí byste nejraději dali mapu s buzolou, párkrát jej otočili kolem své osy a řekli: Starej se sám. Najdi si nejdříve svůj cíl, svůj směr a pak se vrať. Je lidské dělat chyby, ale ty, kterých se dopustili přesně tito lidé, již nelze omluvit. Proč? Hned z několika důvodů.

Změna kvalifikačního formátu přišla příliš pozdě. Vzpomenout si dva týdny před startem sezony, že jsme vlastně chtěli zdramatizovat dění v sobotní části závodního víkendu, je spíše než nepovedený tah krok, na který by nepřišel ani matematik, jako jsem já. A jakože jsem fakt mizerný. Pro takové případy, kdy od počátku bláznivý nápad přes síto nakonec propadne, je tu jeden záchranný systém. Varovný prst zvedly týmy, které si ještě před zavedením formátu zkusily počítačové simulace. Ty jim sdělily překvapivou informaci. Nový kvalifikační formát je „zmetek“ a zlepšení nepřinese.

Dalším problémem je, myslet si, že dokážu ovládat vesmír. Rozuměj dílo náhody. S takovou myšlenkou ale přece jen Bernie Ecclestone před zavedením pravidla přišel. „Pojďme zamíchat startovním pořadím,“ řekl doslova. Po druhém pádu nového kvalifikačního formátu zase řekl: „Nechceme zastavit Mercedes, udělali fantastickou práci, která je neuvěřitelná. Pokud se ale půjdu podívat na nějaký sport, nechci dopředu znát výsledek.“ Proházet startovní rošt je ale v tomto případě stejně nespravedlivé, jako kdyby ve fotbale celek hrající proti Barceloně, najednou hrál jen proti osmi mužům soupeře, dostal penaltu zdarma a navíc gól, který vstřelí, bude brán za dva. Obrázek je samozřejmě přitažený za vlasy, ale takové dílo náhody zkrátka nelze akceptovat.

Teď tu naštěstí máme zpět osvědčený kvalifikační formát, ale otázkou zůstává, na jak dlouho. Boj o moc u již zmiňovaného kormidla prozatím vyhrály týmy, ale ve svém dopise zároveň Berniemu Ecclestonovi a Jeanu Todtovi nabídly ústupek v podobě jejich pomoci „komplexně zhodnotit další systémy“ pro nadcházející sezonu. Co si pod tím představit? Třeba to, že Ecclestone tak bude mít možnost ke složení reparátu. Nebo raději jinak, bude moci pokračovat ve svých experimentech. A nelze na stará kolena u Bernieho očekávat, že by ubraly něco ze své kontroverze.

Měla by být F1 tolik otevřena změnám?

My lidé jsme obecně v přijímání změn velmi skeptičtí a těžko si zvykáme. Má-li ale jít o vítanou změnu, nečiní nám to až takový problém. Přidaná hodnota pro fanouška, která by znamenala zpestření víkendových Grand Prix a kterou se neustále vedení ohání, by přijít měla. Budiž. Smyslem této úvahy ale je, že F1 je velmi náchylná ke změnám v pravidlech. Uvážené kroky v současné době naopak střídají ty neuvážené a děje se tak mnohem častěji, než tomu bývalo v minulosti.

Navíc v době, kdy je většina fanoušků připojena skrze sociální sítě, to rozhodně nevypadá jako dobrý nápad. Zanechává to v nás totiž obrázek nefungujícího modelu sportu a navíc už i neoblíbeného. Ne nadarmo se říká, že méně někdy znamená více. Názory fanoušků by proto vedení formule 1 nemělo přehlížet. Jenže přehlíží. Už samotné tvrzení Jeana Todta o nedostatku času procházet sociální média naznačuje, že se v tomto směru mnoho nezmění. Zvláště když je prezident FIA skálopevně přesvědčen, že sport není založen na tom či onom rozmaru fanoušků.

Již za pár dní spolu budou nejvyšší představitelé tančit při dalším valčíku. To nás totiž čeká závěrečné stanovení pravidel na rok 2017. V kuloárech již proto panují obavy s několika otazníky. Jedním z nezákladnějších je, zda dokáže formule 1 zformovat nová pravidla bez další eskapády a poučit z nedávné a nanejvýš trapné epizody. Nebo se snad bude opakovat podobné divadlo?

Čtěte dále: Speciál: Formule 1 už nepatří Evropě

Radovat se, je v tuto chvíli předčasné

Radovat se z ústupku FIA a vedení F1 je v tuto chvíli předčasné…

Diskuse k článku

Napsat komentář