Proč se přes všechna očekávání v Baku nebouralo? Jezdci se poučili ze závodu GP2

Pravděpodobnost využití safety caru, ať už fyzického nebo virtuálního, byla vzhledem k předchozímu průběhu ázerbajdžánského víkendu více než vysoká. Nestalo se tak ale i z důvodu, že se piloti poučili z divokého závodu série GP2. V Baku to přitom viselo ve vzduchu. Bouře a chaos hned v úvodu samotného závodu, kdy se jezdci řítí do první zatáčky, byl scénář,…

Štítky: Daniel Ricciardo F1 Nico Rosberg Sebastian Vettel Zveřejněno 20. 06 2016 — Josef Nekvinda

Pravděpodobnost využití safety caru, ať už fyzického nebo virtuálního, byla vzhledem k předchozímu průběhu ázerbajdžánského víkendu více než vysoká. Nestalo se tak ale i z důvodu, že se piloti poučili z divokého závodu série GP2.

V Baku to přitom viselo ve vzduchu. Bouře a chaos hned v úvodu samotného závodu, kdy se jezdci řítí do první zatáčky, byl scénář, který se ale vzepřel všem očekáváním. „Stěží ujedou první kolo bez safety caru,“ shodovali se mnozí fanoušci. Nicméně ten nikdy neopustil prostor boxové uličky, neboť k žádné nehodě ani kontaktu s bariérou nedošlo. Ve skutečnosti i to zavinilo, že diváci byli připraveni o něco více vzrušující premiérový závod v ulicích jinak impozantního města.

„Dnes to bylo trochu nečekané. Včera jsem byl ujišťován od všech přítomných, že by to mohl být závod sezony. Bylo to však dost jednotvárné,“ uvedl Daniel Ricciardo. Vypadá to ale, že „demoliční četa“ z formule 1 si řádně vypracovala svůj domácí úkol. „Myslím, že všichni závodníci sledovali GP2 ve snaze preventivně se poučit. Sami měli strach, díky čemuž se chovali příkladně po celou Grand Prix. Ani virtuální safety car se před samotným závodem nedal předvídat. Obzvláště když jsme viděli tolik výjezdů mimo trať ve všech předchozích programech,“ doplnil Ricciarda jeho šéf Christian Horner.

„Všichni tu jsme mnohem zkušenější a jsme tak schopni se lépe vyhnout nehodám. Také jsme se pro jistotu hodně naučili z toho, co se stalo v GP2,“ řekl vítěz závodu Rosberg. „Myslím, že to ukazuje na kvalitu. Mluvili jsme o tom, že to jde o trať s vysokou mírou rizika. Jsou tady zatáčky, kde nechcete přemýšlet o tom, co by se stalo, kdybyste ji projeli špatně. Určitě vás to ale udrží mnohem více ve střehu,“ vyjádřil se Sebastian Vettel.

Současně s riziky prý podle Vettela týmy sáhly ke konzervativnější strategii. Vysvětlení? Padokem prý kolovaly fámy, že ten, kdo uvidí cíl závodu, skončí na bodech. A v tomto propočtu mnohé utvrdil právě závod GP2. Nicméně závod F1 byl ze zcela jiného stavebního kamene.

Čtěte dále: Vettel je spokojený se zlepšením Ferrari během víkendu, Räikkönen hořekuje na „hloupá pravidla“