Nejneúspěšnější jezdci: Paul Belmondo

Další díl seriálu o jezdcích, kterým kariéra formule 1 nevyšla podle představ, je věnován jednomu z nejznámějších představitelů platících jezdců první poloviny devadesátých let.

Štítky: Neúspěšní jezdci Zveřejněno 13. 12 2014 — Michal Mikoláš

Další díl seriálu o jezdcích, kterým kariéra formule 1 nevyšla podle představ, je věnován jednomu z nejznámějších představitelů platících jezdců první poloviny devadesátých let.

Jean-Paul Belmondo. Už samotné jeho jméno je ve francouzské i světové kinematografii pojmem. Ostatně kdo by neznal filmy jako Muž z Acapulca, Profesionál, Zvíře či třeba Bezva finta? Slavný Bébel letos oslavil jednaosmdesáté narozeniny a v příštím roce se chystá vrátit k filmu. Co tohle všechno má společného s formulí 1, ptáte se? Vlastně nic. Tedy až na jednu maličkost. Jean-Paul Belmondo není bezdětný. Se svou první manželkou zplodil hned tři potomky – Patricii (1958), Florence (1960) a Paula. Právě posledně jmenovanému muži (který svého otce minimálně vzhledem nezapře, posuďte sami na přiložené fotografii) se budeme blíže věnovat.

Paul_Belmondo_6546

Narodil se 23. dubna 1963 v předměstí Paříže. Jeho otec v té době již byl hvězdou, a tak malý Paul vyrůstal v dobře zajištěné domácnosti. Od útlého věku ho zajímala rychlá kola, a tak v roce 1979 začal závodit na motokárách. Díky několika vítězstvím ve francouzských soutěžích dostal příležitost v roce 1983 přesednout do nižší kategorie formule Renault, ve které vyhrál závod jedoucí se na okruhu Le Mans. Následující tři roky strávil ve formuli 3, kde se mu však dobré výsledky vyhýbaly. To však Paulovi nebránilo v tom, aby v sezoně 1987 zkusil štěstí rovnou ve formuli 3000, tehdy hlavní líhni budoucích pilotů formule 1. Závody ve formulových vozech doplňoval účastí ve čtyřiadvacetihodinovce Le Mans.

Ve formuli 3000 nakonec Belmondo strávil celé čtyři sezony, přičemž nastoupil do 43 závodů. Horší však bylo, že za tu dobu nasbíral pouze tři body a osmkrát se nekvalifikoval. To však Paula neodradilo od upínání se k ultimátnímu kariérnímu postupu. Jeho pošilhávání po formuli 1 bylo téměř úspěšné již v roce 1990. Jednání s Osellou však selhala na nedostatku financí, které mohl Belmondo týmu poskytnout. Osella posléze ve formuli 1 skončila. Nic nebylo ani z námluv s týmem Larrousse. Belmondo si jeho vůz vyzkoušel na konci roku 1991 při testování na okruhu Paula Ricarda. V případě týmu March se však už na francouzského pilota a playboye, jehož milostná avantýra s princeznou Stéphanie Monackou byla výživným tématem pro média, usmálo štěstí.

Stáj March tedy pro sezonu 1992 angažovala Karla Wendlingera a Paula Belmonda. Britský tým však sužovaly finanční problémy a jeho vozy rozhodně neměly potenciál vyrovnat se dřívějším úspěšným výsledkům. Wendlinger ovšem dokázal s pomalým vozem bodovat. Belmondovi se Rakušana nepodařilo napodobit. V šesti případech se dokonce nedokázal kvalifikovat. Nejlepším výsledkem pro něho tudíž byla devátá pozice ve Velké ceně Maďarska, ve které byl klasifikován se ztrátou tří kol na vítězného Ayrtona Sennu. Právě po tomto závodě však Belmondovy finance vyschly, a tak jeho místo u Marche připadlo Italovi Naspettimu. V následujícím roce Belmondo v testovacích jízdách odjel několik kol ve voze Benettonu. Nutno ovšem dodat, že se nejednalo o regulérní testování a Belmondo musel za každou podobnou příležitost platit.

Podařilo se mu však sehnat závodní sedačku na celou sezonu 1994, a to u nového malého týmu Pacific Racing. Jak se však později ukázalo, jednalo se o jeden z nejméně úspěšných týmů v historii formule 1. Paul Belmondo se v šestnácti závodech kvalifikoval pouze dvakrát, a to ještě kvůli tomu, že z kvalifikace museli neočekávaně odstoupit někteří soupeři. Nutno dodat, že ani v Monaku a ani ve Španělsku Belmondo neviděl cíl. Na jeho hlavu se snášela kritika, podle které těžil pouze ze svého jména, bez kterého by si ani nemohl sedačku ve formuli 1 zaplatit. Po roce 1994 se už Belmondo v královně motorsportu neukázal a soustředil se na závody GT vozů a čtyřiadvacetihodinovku Le Mans. S vlastním týmem Paul Belmondo Racing dokonce v roce 2005 dojel v kategorii LMP2 na třetím místě. Zkušenosti nabral i ve slavné Rally Paříž-Dakar. V posledních letech spolukomentuje vytrvalostní závody pro francouzskou televizi a příležitostně se chopí role divadelního a televizního herce.

Diskuse k článku

Napsat komentář