Tovární týmy se chtějí Ecclestona zbavit do konce roku

Politická bitva o moc ve formuli 1 postoupila do další fáze: automobilky požadují, aby se Bernie Ecclestone do konce roku 2016 stáhl do ústraní. Pomyslný odboj vede Ferrari (rozuměj jeho prezident Sergio Marchionne). Sekunduje mu Mercedes (Dieter Zetsche) a částečně Renault (Carlos Ghosn). Na druhé straně barikády jsou zástupce majitele marketingových práv Bernie Ecclestone a…

1 Štítky: Bernie Ecclestone FIA FOM Jean Todt Zveřejněno 18. 04 2016 — Tomáš Richtr

Politická bitva o moc ve formuli 1 postoupila do další fáze: automobilky požadují, aby se Bernie Ecclestone do konce roku 2016 stáhl do ústraní. Pomyslný odboj vede Ferrari (rozuměj jeho prezident Sergio Marchionne). Sekunduje mu Mercedes (Dieter Zetsche) a částečně Renault (Carlos Ghosn).

Na druhé straně barikády jsou zástupce majitele marketingových práv Bernie Ecclestone a prezident FIA Jean Todt.

S nástupem nové generace pohonných jednotek před dvěma lety získaly automobilky silnou pozici tím, že na jejich motorech začal být sport výrazně závislý. To se ale nezávislým týmům pochopitelně nelíbí a oslabilo to pozici Jeana Todta a Bernieho Ecclestona. Průšvihy kolem nového formátu kvalifikace, technických pravidel pro rok 2017, situace kolem pneumatik, nespravedlivé distribuce prize-money či právo veta pro Ferrari je jen krátký výčet symptomů hroutící se organizace sportu.

Kamenem úrazu jsou kontrakty mezi týmy F1 a Berniem Ecclestonem, přesněji společností CVC, kterou Ecclestone zastupuje. Jsou to tyto kontrakty, které de facto určují styl řízení sportu. Smlouvy obsahují práva a povinnosti jednotlivých stran, garantují například schvalování pravidel principem Strategické skupiny a Komise F1 nebo slibují různé peníze, ať už za výsledky v šampionátu nebo jenom za ‘sílu značky’. Nejvíce v tomto ohledu pobírá Ferrari.

Tyto smlouvy vznikly proto, aby Ecclestone nalákal silné značky do F1 a zavázal je přinejmenším do roku 2020. To bylo důležité pro finančně-strategickou stabilitu před (zatím nepovedeným) vstupem na burzu nebo pro účel prodeje marketingových práv někomu jinému. Jenomže tyhle smlouvy paradoxně svázaly Ecclestonovi (a Todtovi) ruce tím, že část moci předal do rukou samotných týmů.

Oba začali kolem sebe trochu kopat. Například tím, že vyhlásili tendr na dodávku alternativních motorů. Automobilky se trochu lekly a slíbily, že přijdou s nějakým rozumným protinávrhem. Jak to dopadne si troufl odhadnout šéf Red Bullu Christian Horner během závodu v Číně: “Na ničem se nedohodneme a nic se nezmění.” Co bude pak? Oživí Ecclestone a Todt svou kampaň za alternativní motory?

To Ferrari ani Mercedes či Renault nechtějí. Nechtějí ani přijít o peníze, které jsou jim pro jejich ‘důležitost’ konstruktéra vypláceny. Ecclestone vzhlíží k Evropské komisi, kam podaly stížnost týmy Sauber a Force India. Právě Evropská komise, pokud uzná, že prostředí formule 1 je v rozporu s rovnými podmínkami otevřené soutěže, může Ecclestonovi dát do ruky nástroj k předčasnému ukončení stávajících smluv a sepsání nových. Spravedlivých. A takových, které automobilkám a týmům obecně trochu přivřou ústa. (Neopráší-li Ferrari myšlenku vlastního šampionátu.)

Také proto se automobilky zformovaly do šiku, který u CVC lobuje za to, aby byl Bernie Ecclestone odstraněn ze své pozice před koncem letošního roku. Než (z jejich pohledu) dokáže napáchat škody (které by ale sportu jen prospěly). Tovární týmy by přišly o extra peníze, (Ferrari o právo veta) a více peněz by se dostalo stájím typu Sauber, Force India nebo Toro Rosso.

Jak ukázaly události roku 2009, další vývoj lze jen těžko předvídat. Jedno je ale jisté: bude to velmi tuhý boj.

Čtěte dále: Má to hlavu a patu? Prezident FIA nechce být diktátor, ale přeje si kompletní kontrolu nad F1

Blíží se Ecclestonův konec v F1? Týmy přesně o to usilují

Blíží se Ecclestonův konec v F1? Týmy přesně o to usilují

Diskuse k článku

Napsat komentář