Správný název týmu přinese Manoru přes miliardu korun

Tým se uchýlil k názvu Manor Marussia, čímž si udrží nárok na odměny za historické výsledky. A nejsou malé.

5 Štítky: Caterham Manor Marussia Zveřejněno 5. 03 2015 — Tomáš Richtr

Zatímco veřejnost sleduje snahy týmů jako Ferrari, Williams či Red Bull o stažení náskoku Mercedesu, neméně fascinující je snaha týmu Marussia doslova vyvstat z popela. 

Tým minulý měsíc vystoupil z nucené správy a chystá se zpátky na startovní rošt, byť za velmi obtížných podmínek. Ve startovní listině 2015 figuruje Marussia nově pod jménem ‘Manor Grand Prix’, což je původní majitel licence už od sezony 2010, od které provozuje týmy pod názvy Virgin Racing, Marussia Virgin Racing a Marussia F1 Team – v závislosti na sponzorských přínosech.

Měnit ale jméno týmu není tak snadné. Promotér šampionátu se chce bránit takzvaným rychlokvaškám: podnikatelům, kteří rychle zainvestují do skomírajícího týmu, dají mu své jméno, získají popularitu a slávu a hlavně peníze na odměnách (prize money) a zase utečou. Jméno lze změnit pouze, souhlasí-li všechny ostatní týmy. Některé z týmů ale naopak návrat Marussie zablokovaly.

Vedení FIA a FOM ale chce Marussii zpátky. Firma Manor ale musí ve svém názvu nějak ponechat původní Marussii, i když ruský podnikatel Andrej Cheglakov – původní majitel – už s Marussií nemá nic společného.

Udržením kontinuity názvu jména má totiž Marussia/Manor nárok na nemalé prize money. Jejich výše je vypočítána podle relativně složitého schématu. Manoru/Marussii náleží prize money za umístění v Poháru konstruktérů, ale pokud se tým udrží v nejlepší desítce dva roky po sobě, má nárok na další peníze. (To se povedlo například Caterhamu v dramatickém závěru sezony 2012, kdy na poslední chvíli předjel Marussi a dostal se před ní v konečném pořadí šampionátu.) Dohromady to dělá 1,2 miliardy korun, o které by nový vlastník týmu přišel, kdyby jen tak změnil název. Byl by totiž považován za nový tým, a musel by navíc platit účastnický poplatek.

Právě vypadnutí týmu Caterham (dříve Lotus, ale ne ten dnešní Lotus – však víte!) z nejlepší desítky zlomilo stáji vaz: ten tím přišel o půl miliardy korun a na rozdíl od Manoru/Marussie se z nucené správy nevyhrabal.

 

Diskuse k článku

Napsat komentář