Piloti F1 spojili síly: Jednotně vyzvali ke změnám ve vedení sportu

Závodníci F1 sdruženi do Asociace jezdců Grand Prix se spojili a v otevřeném dopise vyzvali vedení sportu, aby upravilo “zastaralé a nezdravé mechanizmy” vedení sportu. Poslední kapkou byly změny formátu kvalifikace na poslední chvíli a současná nejistota nad jeho dalším osudem. Plně znění dopisu je následující: Drazí majitelé F1, diváci a fanoušci, Závodníci Grand Prix…

12 Štítky: FIA FOM GPDA Pravidla Zveřejněno 23. 03 2016 — GPF1.cz

Závodníci F1 sdruženi do Asociace jezdců Grand Prix se spojili a v otevřeném dopise vyzvali vedení sportu, aby upravilo “zastaralé a nezdravé mechanizmy” vedení sportu. Poslední kapkou byly změny formátu kvalifikace na poslední chvíli a současná nejistota nad jeho dalším osudem.

Plně znění dopisu je následující:

Drazí majitelé F1, diváci a fanoušci,

Závodníci Grand Prix by rádi dali najevo následující postoj: my, piloti, milujeme náš sport! Již od dětství jsme snili o tom závodit v nejrychlejších závodních autech těch nejlepších týmů, na těch nejlepších tratích proti nejlepším pilotům světa. Máme rádi výzvy a F1 milujeme téměř bezpodmínečně. Což nás pravděpodobně hned po fanoušcích činí těmi, kteří se vyznačují tím nejčistším zájmem o formuli 1.

Formule 1 je nyní pod tlakem náročného ekonomického prostředí, výrazné změny chování spotřebitele a fanouška a významné změny mediálního a televizního prostředí. Proto je důležité, aby lídři sportu učinili velmi dobře zvážené úpravy.

Máme pocit, že některé nedávné změny pravidel, sportovních či technických, dokonce obchodních, jsou destabilizující, neřeší komplexní problémy našeho sportu a v některých případech ohrožuje jeho úspěšnou budoucnost. Víme, že lídři našeho sportu – ať už majitelé, jejich zástupci, FIA, týmy a další zainteresovaní – každý individuálně jedná s těmi nejlepšími úmysly.

Jezdci Grand Prix došli k závěru, že rozhodovací mechanizmy sportu jsou zastaralé a jejich struktura je nezdravá, takže brání pokroku. Někdy to má dokonce za následek patovou situaci. To na náš sport vrhá negativní světlo, což mu brání být fit pro další generaci fanoušků a brání globálnímu rozvoji.

Rádi bychom naléhavě požádali majitele a další zainteresované, aby zvážili způsob řízení formule 1. Budoucí směr a další rozhodování, ať už se jedná o rozhodnutí krátkodobá nebo dlouhodobá, rozhodnutí ohledně sportovních či technických pravidel, nebo rozhodnutí v komerčních záležitostech, musí být postavena na jasném strategickém plánu. A tento strategický plán musí reflektovat principy a klíčové hodnoty formule 1.

Musíme zajistit, aby formule 1 zůstala sportem, vyrovnanou bitvou mezi nejlepšími jezdci ve výjimečných autech na nejlepších okruzích. F1 by měla být domovem jen pro ty nejlepší týmy, jezdce a okruhy, všechno ve spojení s takovými partnery a dodavateli, kteří na takový elitní šampionát mají.

Formule 1 se bezesporu vyprofilovala jako královna motorsportu a v jeden z nejvíce sledovaných a nejpopulárnějších sportů planety. My jezdci zůstáváme jednotní, nabízíme pomoc a podporu formuli 1, aby zůstala přesně taková a přizpůsobit ji budoucím generacím.

Je důležité zmínit, že tento otevřený dopis má ty nejčistší úmysly a je v zájmu všech zainteresovaných. Není zamýšlen jako slepý a neuctivý atak. Děkujeme za pozornost i svobodu přetvořit naše myšlenky do slov.

S úctou Jenson Button, Sebastian Vettel, Alex Wurz, zastupující piloty Grand Prix

Čtěte dále: Piloti se na tvorbě pravidel mohou podílet. Jenže nemají zájem

Button a Vettel jsou aktivní piloti, kteří jménem ostatních otevřený dopis podepsali

Button a Vettel jsou aktivní piloti, kteří jménem ostatních otevřený dopis podepsali

Diskuse k článku

Napsat komentář