Několik zajímavých dotazů z tiskové konference

Z televizních záběrů nebo z přepisů tiskových konferencí FIA to není tolik vidět, ale zejména sváteční novináři jsou příčinou úsměvných momentů. Toto je příběh jednoho z nich.

2 Štítky: FIA Zveřejněno 10. 05 2014 — Tomáš Richtr

Bělorusko, které v těchto dnech hostí hokejový šampionát, má svého mediálního zástupce také ve světě formule 1. Je jím Vladimír Rogovets, dnes zastupující magazín Беларусь сёння. Jeho neotřelý přístup stojí za zmínku.

Tiskové konference pro píšící novináře obsahují část, kde se mohou vedle moderátora ptát přímo novináři. Úroveň zasvěcenosti, a tedy i jejich dotazů, se hodně liší. Často tak vzniknou úsměvné momenty, kdy piloti F1 nebo zástupci týmů jen těžko dokážou zakrýt rozpaky. Přesto se snaží vždy profesionálně odpovědět.

Na pátečním setkání se šéfy týmů Vladimíř Rogovets položil následující dotaz:

“Já svou sezonu zahájil včera. Dnes jsem slyšel nové motory poprvé, a musím říci, že jsem velmi zklamán. To není formule 1, zní to spíše jako GP2 nebo GP3. Co myslíte, že se dá udělat, abychom to pro fanoušky a novináře vrátili?”

Šéfka Sauberu Monisha Kaltenbornová ale oponovala:

“Nemyslím si, že to není formule 1. Ve skutečnosti jde o dobré období pro formuli 1. Nová éra je velmi komplexní, sofistikované hybridní pohonné jednotky dělají přesně to, co se od nich očekává. To je ukázka těch nejmodernějších technologií. Je v tom tolik faktorů, že to nejde vše vtěsnat jen do problematiky zvuku. Bylo by smutné, kdybychom se na to dívali pouze takto. Navíc si myslím, že v některých chvílích to byla vzrušující podívaná, a to je teprve začátek sezony.”

Cyril Abiteboul z Caterhamu souhlasí, ale dodává, že F1 je také show, a že problematiku zvuku je potřeba vyřešit.

Ale zpátky k Vladimírovi Rogovetsovi. Je to on, kdo položil dotaz před Velkou cenou Itálie 2012 Jensonu Buttonovi. Tedy v době, kdy se spekulovalo o odchodu Lewise Hamiltona do Mercedesu.

“Jensone, ty pravděpodobně nebudeš příští rok ve stejném týmu jako Lewis,” dotázal se Rogovets. “Dává ti to extra motivaci pro boj v zítřejším závodě?”

“Kam jdu? Pardon, o tom slyším prvně,” reagoval pohotově Jenson Button.

“Dává ti to extra motivaci bojovat s Lewisem Hamiltonem?” upřesnil Rogovets.

“Ano. Myslím, že všichni máme rádi dobré bitvy, dobré výzvy,” snažil se o profesionální přístup Button. “Když máte silného týmového kolegu, někdy si říkáte ‘sakra, někdy bych si přál tak silného kolegu nemít‘, ale většinou je to dobré, protože vás žene dopředu a vy vidíte, kde z hlediska výkonu jste. Jsou pozitiva i negativa, ale myslím, že pozitiv je více než negativ.”

Vedle sedící Felipe Massa stihl pohotově reagovat, byť se upřesňující odpovědi nedočkal: “Jaká jsou ta negativa?!”

I on byl terčem dotazu běloruského novináře před závodem, do kterého se Massa kvalifikoval jako třetí:

“Felipe, Monza je pro tebe obvykle dobrým závodem. Můžeme našim čtenářům říci, že Massa znovu-objevil svůj talent?”

Odpověď nemá smysl popisovat, neboť je z řady těch bla bla bla nic neříkajících a odpověď vlastně ani nenabízí.

[colored_box color=”blue”]Fotogalerie: pátek Velké ceny Španělska[/colored_box]

Velká cena Belgie 2012 a dotaz na Michaela Schumachera:

“Michaeli, piloti F1 jsou velmi pověrčiví. Máš i ty svůj talisman? Třeba pro Spa máš nějakého speciálního?”

“Ano,” odpověděl Schumacher. “Mám jednoho už více než dvacet let. Je to má žena. A zítra přijede.”

Po kvalifikaci na závod ve Spa v roce 2012 se Vladimir Rogovets ujal opět Jensona Buttona, který kvalifikaci vyhrál před Kamujem Kobajašim a Pastorem Maldonadem:

“Jensone, tvůj kamarád Sebastian Vettel se velmi často objevoval na tiskových konferencích v tento den. Dnes tu není. Líbí se ti tato situace, a co bys mu vzkázal, abys jej uklidnil?”

Jenson Button odpověděl přímočaře: “Nic! Nejsem tu od toho, aby uklidňoval Sebastiana Vettela.”

Jak vidno, někdy to nemají s dotazy svátečních novinářů zástupci F1 jednoduché. Alespoň se nenudí oni či jejich zavedenější kolegové! A my pro jednou dostali šanci nechat nahlédnout pod novinářskou pokličku stranou od uhlazených televizních záběrů. Protože taková je každá druhá tiskovka!

Diskuse k článku

Napsat komentář