Nejneúspěšnější jezdci: Ricardo Rosset

Brazilské Sao Paulo patří k největším městům na světě. Není divu, že formuli 1 přineslo mnoho zvučných jmen. Dnes si však připomeneme jedno, které se do análů F1 nezapsalo písmen zlatavé barvy...

3 Štítky: Neúspěšní jezdci Zveřejněno 17. 01 2015 — Michal Mikoláš

Brazilské Sao Paulo patří k největším městům na světě. Není divu, že formuli 1 přineslo mnoho zvučných jmen. Dnes si však připomeneme jedno, které se do análů F1 nezapsalo písmen zlatavé barvy…

Platící jezdci nejsou ve formuli 1 žádnou novinkou. Dnes si připomeneme závodníka, pro něhož se slovo platič stalo téměř synonymem. Je takové označení přehnané? To už necháme na vás, milí čtenáři, milé čtenářky.

Ricardo Rosset, který se narodil 27. července 1968 v Sao Paulu, je zářným příkladem toho, že úspěchy v juniorských kategoriích nezaručují dobré výsledky ve formuli 1. Jeho kariéra v nižších sériích vskutku nebyla nijak objevná, ale ani zatraceníhodná.

V monopostech si vyzkoušel nejprve formuli Opel. Poté přesedlal do britské formule 3. Nutno uznat, že se nejedná o zanedbatelnou sérii – z jejích mistrů se v minulosti rekrutovala celá řada úspěšných jezdců formule 1, vzpomeňme třeba Rubense Barrichella, který stejně jako Rosset pochází ze Sao Paula. V této sérii skončil na celkovém šestém a posléze pátém místě.

Tyto výsledky Rossetovi stačily na postup do formule 3000 v silném týmu Super Nova Racing. Psal se rok 1995. Rosset se stal vicemistrem. Šampionát vyhrál jeho týmový kolega Vincenzo Sospiri, jezdec, jehož pozdější kariéra ve formuli 1 čítala jediný závodní víkend.

Kombinace slibných výsledků z nižších sérií a štědrý sponzoring se postaraly o Rossetův postup do formule 1. Došlo k němu  v roce 1996. Mladý Brazilec tehdy podepsal smlouvu s týmem Footwork. Rossetovým týmovým kolegou byl Jos Verstappen. Ricardovi se nedařilo přiblížit se svému týmovému kolegovi prakticky po žádné jezdecké stránce. Ono to nakonec bylo celkem jedno, neboť v průběhu roku tým koupil Tom Walkinshaw a vývoj vozů tím skončil. Rossetovým nejlepším výsledkem v sezoně 1996 bylo osmé místo z GP Maďarska.

V roce 1997 se Rosset snažil pokoušet štěstí v barvách týmu MasterCard Lola, avšak očividně vsadil na špatnou kartu. Tým se objevil v jediném závodním víkendu a víckrát nebyl ve formuli 1 spatřen. Po zbytek tohoto ročníku zůstal Rosset bez práce.

Rossetovy peníze nicméně mluvily velice hlasitě. Nakonec mu zajistily sedačku pro sezonu 1998 ve skomírající stáji Tyrrell. V jejím závodním overalu se postaral o několik eskapád, které vyvolaly diskuzi, zda vůbec jezdec jeho formátu do formule 1 patří. Považte – dokonce jeho vlastní mechanici byli tak rozhořčeni, že označení na jeho skútru pozměnili na tosser – toto slůvko pro jistotu nebudeme překládat.

Po sezoně 1998 nebylo po Rossetovi ve formuli 1 ani památky. Ricardo se nejprve plně věnoval podnikání v oblasti sportovního oblečení, načež párkrát zkusil štěstí v brazilských závodech GT vozů. A nevedl si špatně.

Ricardo Rosset je jedním z těch pilotů, kteří své kvality ukázali na několika různých závodních polích. Je však také důkazem toho, že ne každý talent je dostatečně dobře připraven na vstup do formule 1, což je ve světle současných přísných pravidel pro udělení superlicence vskutku zajímavým referenčním bodem. Jaký názor máte vy?

Diskuse k článku

3 komentáře: “Nejneúspěšnější jezdci: Ricardo Rosset”

 1. Variotek napsal:

  Podobné kousky předváděl i Aguri Suzuki

 2. Rendy napsal:

  Pietro: díky za připomenutí, úplně jsem na to zapoměl, jak tam tehdy vyváděl. 🙂 Couval tam jak Rosberg loni… :mrgreen: A to otočení do svodidel mi zase připomělo mladého Verstappena na jedné promo akci… :mrgreen:

 3. Pietro napsal:

  Rosseťák je ďábel! 😀
  Hlavně Monako 1998 je skvělé představení:

  http://www.youtube.com/watch?v=e-7y1_cju4c

  Na nejužším okruhu dělal největší bordel. 😀

Napsat komentář