Nejneúspěšnější jezdci: Bernie Ecclestone

Ne, se silvestrovskými oslavami jsme to skutečně nepřehnali. Tento díl seriálu o neúspěšných pilotech F1 je opravdu věnován muži, bez něhož by formule 1 nebyla tím spektáklem, jakým v současnosti je.

1 Štítky: Bernie Ecclestone Neúspěšní jezdci Zveřejněno 1. 01 2015 — Michal Mikoláš

Ne, se silvestrovskými oslavami jsme to skutečně nepřehnali. Tento díl seriálu o neúspěšných pilotech F1 je opravdu věnován muži, bez něhož by formule 1 nebyla tím spektáklem, jakým v současnosti je.

Jmenuje se Bernard Charles Ecclestone, ale málokdo mu řekne jinak než Bernie. Narodil se 28. Října 1930 v anglickém městečku Bungay. Je miliardář, podnikatel a funkcionář. A také bývalý automobilový závodník. V tomto textu se budeme věnovat tématu, které se příliš běžně v článcích o Ecclestonovi neobjevuje. A jelikož je Nový rok, dovolíme si doplnit také odlehčený náhled na Bernieho veřejná vystoupení.

Ecclestone se narodil v rodině rybáře. Nepocházel tedy z příliš snobských poměrů. Díky své pracovitosti a vrozené inteligenci se však u něho brzy začal projevovat obchodní talent. Ostatně už jako malý školák si za peníze vydělané rozvážením novin kupoval housky, které pak dál se ziskem prodával svým spolužákům. Ecclestone ze školy odešel předčasně, v šestnácti letech. Kývl na nabídku otce svého kamaráda a začal pracovat v plynárně.

Jeho koníčkem však byly motorky. Jelikož v raných poválečných letech nikde nebylo peněz nazbyt, začal ještě jako náctiletý podnikat v oblasti prodeje použitých náhradních dílů. První závodní krůčky Ecclestone absolvoval právě na motocyklu. Brzy však sám musel uznat, že jednostopé stroje nebyly jeho šálkem kávy. „Příliš často jsem se po závodě probouzel v nemocnici,“ řekl onehdá. Bystrý mladík se proto rozhodl přesednout do monopostů. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let zkoušel štěstí ve formuli 3. Tehdy už Ecclestonovo podnikání běželo na plné obrátky. Malinký, ale o to dravější businessman ovšem za volantem monopostu nebyl zcela marný. Při závodech v Brands Hatch si připsal několik kvalitních umístění. Po těžké havárii na tomtéž okruhu se však na tři roky ze závodění stáhl.

Bernie Ecclestone F1 driver

Sedmadvacetiletý Bernie Ecclestone. Ano, i šéf formule 1 býval mladý!

Mezitím se dále věnoval růstu svého jmění. Věnoval se obchodu s realitami, zajišťoval peněžní půjčky a nadále byl zainteresován v prodeji vozů a součástek. V roce 1957 se naplno vrátil k závodění, tentokrát nejprve jako manažer talentovaného pilota F1 Stuarta Lewise-Evanse. Koupil také dva zastaralé vozy týmu Connaught, které měl v plánu prodat do Austrálie. Sezona 1958 Bernieho vozům vůbec nevycházela. Úspěchem bylo, když se dostaly do závodu – organizátoři umožnili účast až třiceti vozům, v závodě jich však smělo jezdit pouze šestnáct.

V Monaku byl jako jezdec zapsán i samotný Ecclestone. Dodnes však není jasné, nakolik byl jeho pokus kvalifikovat se do závodu myšlen vážně. Podle dostupných informací totiž odjel prakticky jen jedno kolo a nepřipsal si žádný oficiální čas. Do závodu proto nemohl nastoupit. Ve stejném roce byl o víkendu GP Británie zapsán jako náhradník Jacka Fairmana. Do vozu však už tentokrát neusedl. Tímto jsme na pouhých několika řádcích shrnuli celou kariéru Bernieho Ecclestona-závodníka. Málokdo by asi Ecclestonovo období pilota formule 1 označil za spektakulární, přesto se však jedná o součást života muže, bez kterého by královna motorsportu vypadala jistě zcela jinak. A hlavně – jedná se o důkaz toho, že tento člověk, který stále patří k nejbohatším Britům, má zkušenosti se závoděním, a to navíc v době, kdy samotné vydání se na trať vyžadovalo nervy ze železa.

ecclestone_monaco_1958

Ecclestone za volantem monopostu F1 v Monaku

Ecclestone umí fanoušky rozdělovat tak, jako málokterá postava formule 1. Jedněmi obdivován, druhými vášnivě nenáviděn. Jedním z důvodů je Bernieho extrémní pragmatičnost a absence sentimentu při řízení formule 1. V rozhovorech pak nikdy nedbal na korektnost, čímž čas od času uměl řadu lidí pozvednout ze židle. Pojďme si jich pár připomenout:

„Ani si nevzpomínám, kdy jsem byl naposledy milý na nějakého novináře.“ – rozhovory Bernieho Ecclestona jsou někdy skutečně bizarní podívanou

„Doufám jen, že mám reputaci někoho, kdo je přímočarý, upřímný a jednající narovinu. To je totiž opak toho, jak se chovají podvodníci. Má pověst je pro mě důležitější než mé peníze. Byl bych rád, kdyby na mě lidé vzpomínali jako na člověka, u kterého se dalo spolehnout na potřesení ruky.“

„Víte, dostal jsem báječný nápad. Ženy by měly být oblečeny do bílého jako všechny ostatní domácí spotřebiče.“

„Co by se mi opravdu líbilo, by bylo najít tu správnou dívku, třeba pěknou černošku. Mohla by být židovského či muslimského vyznání a mluvit španělsky.“ – Bernie vskutku nepatří mezi lidi, kteří by se zdržovali přehnanou politickou korektností

„Nejsem si vlastně jistý, co je to být šťastný. Co takový pocit vlastně znamená? Pocítil jsem uspokojení, když vyšel některý projekt, který jsem naplánoval. Ale štěstí? To vážně nevím.“ – negativní stránky života v klubu piraň

„Mám rád silné vůdce. Margaret Thatcherová dokázala činit rozhodnutí takřka za běhu. Ona byla osobou, která dokázala tuto zemi vybudovat. A pak jsme to nechali zase celé rozpadnout. Lidé jako Gordon a Tony se akorát snaží zalíbit všem (…) Politiky zajímají akorát volby. Udělali jsme hroznou chybu, když jsme se rozhodli odstranit Saddáma Husajna. Byl jediným člověkem, který v té zemi dokázal udržet mír.“

bernie_finger648

Zdravice Bernieho Ecclestona fanouškům formule 1 a přání povedené sezony 2015

 

Diskuse k článku

Napsat komentář