Názor: Závod F1 se v Las Vegas nikdy nepojede

Bernie Ecclestone prohlásil, že probíhají jednání o uspořádání závodu formule 1 v Las Vegas. Zkušený komentátor dění ve formuli 1 to ale vidí jinak.

1 Štítky: Las Vegas Zveřejněno 19. 10 2014 — Tomáš Richtr

Šéf formule 1 Bernie Ecclestone prostřednictvím listu The Independent prohlásil, že Las Vegas je připraveno hostit velkou cenu, a to přímo v centru slavného střediska hazardu a luxusu. Pokud by se tak skutečně stalo, byla by to podívaná vskutku ojedinělá. Předchozí dva závody se odjely na parkovišti Caesars Palace.

Autorem článku je Christian Sylt, což je jakási hlásná trouba samotného Ecclestona. Platí, že co chce Bernie Ecclestone světu říci, to napíše Christian Sylt.

Také proto se o den později ozval zkušený matador velkých cen, dlouholetý novinář Joe Saward, a prohlásil, že formule 1 v Las Vegas se nikdy nepojede. Odůvodnil to zejména jedním důležitým faktem: že Las Vegas formuli 1 nepotřebuje. Naopak by mu uškodila.

“Las Vegas ročně přivítá 39 milionů turistů, má na 150 000 hotelových pokojů a 84% obsazenost,” napsal Joe Saward. “Las Vegas formuli 1 nepotřebuje a nebude platit za to, aby se tam jela.”

Roční příjmy z hazardu a her se odhadují na 206 miliard korun. Nejchudší měsíce, kdy by teoreticky mělo smysl snažit se uspořádáním závodu F1 přitáhnout lidi, jsou ale během zimní přestávky seriálu.

“Ne že by Vegas nemělo touhu trochu navýšit příjmy, ale očekávaný zisk neobhájí drahé licenční poplatky F1,” upozorňuje dále Saward. “Nestojí o fanoušky F1, kteří utratí 30 € v kasinu a nocovat budou v karavanech. Chtějí smutné snílky, kteří utratí 250 € v kasinech a dalších 500 € v restauracích a hotelech.”

Las Vegas nestojí ani o jakékoli přerušení provozu takzvaného Stripu, což je necelých 7 kilometrů dlouhý úsek na South Las Vegas Boulevard, který obléhají luxusní hotely i kasina. V roce 2007 se tu sice jel závod amerických formulí Champ Car, ale série se do města už pak nevrátila.

Joe Saward si Ecclestonovo mediální prohlášení o závodě F1 v Las Vegas vysvětluje potřebou vytvořit tlak na některého jiného promotéra, který váhá s podpisem smlouvy. Na konci Syltova článku se ostatně Ecclestone netají tím, že je pravděpodobné, že kalendář v budoucnu bude obsahovat více než dvacet velkých cen.

V důsledku Sawardových slov došlo k malinké slovní přestřelce mezi Sawardovým táborem a Ecclestonovými novináři. Syltova kolegyně Caroline Reid Sawardovi připomněla, že je to právě on, kdo v květnu loňského roku prohlásil, že Bernie Ecclestone naplánuje v USA tři velké ceny: Austin, New Jersey a Long Beach. Reid se tak snaží naznačit, že Saward ve skutečnosti přehled o tom, jaké závody Ecclestone připravuje, nebo jaké se nakonec doopravdy konat budou, nemá.

Diskuse k článku

Napsat komentář