Mosley: Náklady sníží jedině rozpočtový strop, pravidla nikdy

Bývalý prezident FIA Max Mosley si stojí za rozpočtovým stropem, který prosazoval před koncem svého mandátu.

Štítky: FIA Max Mosley Pravidla Zveřejněno 18. 08 2014 — Jan Pastorek

Bývalý prezident FIA Max Mosley si stojí za rozpočtovým stropem, který prosazoval před koncem svého mandátu.

Týmy se chtěly k rozpočtovému stropu vrátit příští rok, ale nakonec převládl názor, že budou náklady snižovat pomocí omezení v pravidlech. Podle Mosleyho historie ukázala, že tato cesta není úspěšná.

„Jsem vinen stejně jako ostatní, protože jsem se od roku 2000 zaměřil na pravidla,“ vysvětloval Autosportu. „Teorie byla, že pokud uděláte správně pravidla, můžete snížit náklady. Zjistili jsme, že to není pravda.“

„Například jsme se snažili omezit svobodu výrobců motorů, ale na výdajích to nic nezměnilo. Dosáhli jsme jen toho, že jsme zmenšili počet koní získaných za milión utracených dolarů, to bylo vše. Takže co udělali?“

„Utratili jmění za vývoj přívodu vzduchu k motoru. A myslím, že získali 30 koní. Je to fascinující, když se zabývají něčím, s čím se nikdo neotravoval. Nakonec jsem zjistil, že je jedno, co uděláme s pravidly. Ukázali jsme, že náklady nemůžete kontrolovat prostřednictvím pravidel. Museli jsme zavést rozpočtový strop.“

Proti němu se ale v roce 2009 týmy postavily tak silně, že Mosley nakonec ustoupil. Pořád si ale myslí, že je to jediná cesta, jak stabilizovat finanční situaci celé formule 1.

„Proč neumožnit týmu, který je ochotný fungovat s velmi malým rozpočtem, větší technickou volnost, aby se přiblížil na sekundu předním týmům? Podle mě je to velmi logické. Nechá vás to ukázat, že někdo, kdo sedí na tribuně, nedokáže rozeznat rozdíl mezi 50miliónovým a 500miliónovým týmem.“

„Pokud byste to vedli racionálně, každému týmu byste přidělovali stejné peníze. Pak byste rozpočty nastavili tak, aby byly menší nebo stejně velké jako peníze, které jim dáváte. Pak byste jim řekli, že ať už získají jakékoliv peníze od sponzorů, budou to jejich zisky. Na dosahování zisků není nic špatného a byla by to perfektně řízená věc. Ale život takový není, že?“

 

 

Diskuse k článku

Napsat komentář