Milujeme vás, ženy, ale Djokovič se Šarapovovou?

Bernie Ecclestone navrhl šampionát formulí jenom pro ženy. GPF1.cz rozebírá, do jaké míry je to reálný nápad.

10 Štítky: Bernie Ecclestone Závody žen Zveřejněno 2. 04 2015 — Tomáš Richtr

Bernie Ecclestone navrhl zvláštní kategorii formulových závodů pro ženy. Abych pravdu řekl, nepřijde mi to jako vůbec špatný nápad, i když se toho asi nikdy nedočkáme.

Abych nebyl špatně pochopen: bylo by dost supr, kdyby se nějaká žena na start velké ceny F1 dostala. Ale abych byl brutálně upřímný, je to asi zejména tím, že by to vyvolalo nemalou pozornost masmédií, takže by vlastně šlo jen o marketingové ejchuhu. A citlivější povahy mě mohou obviňovat z příznaků sexismu, to když člověk potutelně mrká nad záběry Carmen Jordá, jejíž role u Lotusu je všechno možné, jen ne vývojový pilot.

Susie Wolffová, která alespoň naskočila do pátečních tréninků loňských velkých cen v Anglii a Německu, nesouhlasí s myšlenkou, že by to ženy měly ve srovnání s muži ve stejné kategorii těžší. Pravda: monopost F1 bude stejně silný v rukou muže a ženy, ale přeci jen nás matka Příroda každého předurčila k jiným věcem v životě. Jde pak i o takové detaily, jako jsou fyzické předpoklady nebo – a to možná hlavně – psychologická výbava tam, kde muž má projevit takříkajíc ‘zabijácký instinkt’. Však se podívejte všude kolem nás do běžného silničního provozu: převážně arogantně agresivní jízdní styl mužů se hodí více na závodní dráhu, zatímco ženy povětšinou projevují větší rozvahu i opatrnost. Ženy také budou mít větší práci s potlačením nezbytných částí pudu sebezáchovy, což je pro závody F1 také velmi důležité.

Pokud bychom chtěli ve formuli 1 společně muže a ženy, pak se ptám, proč spolu třeba nehrají tenisové Grand Slamy? S veškerou úctou k ní, Maria Šarapovová by ve finále takového Australian Open na Novaka Djokoviče asi nestačila. Nestačila by asi ani Serena Williamsová, o níž se hovoří, že svým podáním a mrštností by pár chlapů zdolat dokázala. Ženy nejsou s muži v jednom týmu na hokej či fotbal, nehrají smíšený baseball a ani v bazénu či atletice se neporovnávají ve stejných závodech, byť by ženy pár chlapů porazit zcela jistě dokázaly.

To samé by ale dokázala i žena v motorsportu. Carmen Jordá při závodě GP3 ve Valencii za sebou nechala šest mužů (plus dalších pět závod nedojelo). Britská závodnice Alice Powellová dojela osmá na Monze v roce 2012. Zapomenout nesmíme na vítězství další krásky, Daniky Patrickové v japonském Motegi v závodě IndyCar v sezoně 2008. Ve stejném šampionátu startovala i Simona de Silvestrová, která v Hustounu 2013 získala stupně vítězů. Švýcarka měla k závodní sedačce ve formuli 1 asi nejblíže, ale kvůli nedostatkům financí se na ni Sauber – takříkajíc – vykašlal a de Silvestrová se vrátila do IndyCar.

A s velmi těžkým srdcem stále vzpomínáme, a vzpomínat budeme, na Maríu de Villotaovou. Na začátku července 2012 si prošla neuvěřitelně pitomou nehodou, při které přišla o oko a utrpěla poranění hlavy, kterým v říjnu 2013 podlehla. Umíte si asi vybavit nemístné komentáře té přihlouplé části lidstva.

Zežloutlé papíry o historii F1 jsou bohatě popsány příběhy ženy se jménem Maria Grazia Lombardiová, známá spíše jako Lella Lombardi. Start ve dvanácti velkých cenách F1 a mistrovský půlbodík za Velkou cenu Španělska 1975. Jediné ženské bodové ohodnocení v historii sportu.

Dnes osmaosmdesátiletá Maria Teresa de Filippis a její tři starty do závodů v sezoně 1958 v Belgii, Portugalsku a domácí Itálii. Britka Divina Mary Galicaová se neúspěšně kvalifikovala do tří závodů v Anglii ’76, Argentině a Brazílii ’78. Jihoafričanka Desiré Randall Wilsonová se neúspěšně kvalifikovala do GP Velké Británie 1980 s vozem Williams FW07. Giovanna Amatiová má za sebou také tři neúspěšné kvalifikační pokusy: V Itálii, Mexiku a Brazílii 1992.

Sussie Wolffovou, manželku šéfa Mercedesu Tota Wolffa, ještě za volantem F1 během pátečního tréninku uvidíme. Ale jak ukázal případ Valtteriho Bottase a rychlé angažování Adriana Sutila coby rezervního pilota, ani Williams nepočítá s tím, že by Wolffovou na start – kdyby se naskytla ta příležitost – postavil. A tak budeme čekat dál a třeba se jednou dočkáme. Avšak ne závodní formulové série pro ženy. V silně feministické době se totiž ženy chtějí srovnávat s muži na stejné úrovni, a jak se nechala slyšet sama Wolffová, o start v takovém šampionátu by ani neměla zájem.

Diskuse k článku

Napsat komentář