Lotus krachuje, Renault se bojí

Situace Lotusu odrazuje Renault od jeho koupě. Nesouhlasí s výpovědí Red Bullu - Mercedes se lekl.

3 Štítky: Lotus Mercedes Red Bull Renault Zveřejněno 24. 08 2015 — Tomáš Richtr

Začíná to být pěkně zašmodrchané: Red Bull se dohodl s Mercedesem na dodávce motorů pro příští rok. Skutečnost, že má Red Bull na stejnou sezonu 2016 ještě smlouvu s Renaultem, vyřešil tak, že ji vypověděl. Renault k tomu nejprve přistoupil v poklidu, ale pak se této výpovědi vzepřel: důvodem je paradoxně třetí strana, kterou je tým Lotus.

Je to navíc situace, která se mění téměř každý den. O dluzích Lotusu se ví dlouhou dobu. Bohužel jsou ale monumentálních rozměrů: kromě toho, že tým vlastně financuje sebe sama skrze majitele, finanční skupinu Genii Capital, na proplacení čeká velké množství faktur od externích partnerů.

Podle informací GPF1.cz (ještě před Grosjeanovým výsledkem ve Velké ceně Belgie) měl Lotus hotovost zhruba do období Velké ceny Itálie. Vedení Renaultu situaci Lotusu hodnotí jako velmi rizikovou. A proto se nechce Red Bullu zbavit jen tak snadno, kdyby jej pro příští rok ještě potřeboval.

Také proto Renault sondoval například u Force Indie, což je informace, kterou prozradil sám spolumajitel týmu Vidžaj Mallya. Byly to ale teprve počáteční rozhovory bez jasného výsledku a na otázku dodávek motorů nedošlo vůbec.

Provozní šéf Lotusu Alan Permane přiznal, že se jedná „o finančně nejhorší rok Lotusu“. Nejen proto by si přál, aby si tým vzal Renault zpátky poté, co se jej s nástupem ekonomické krize vzdal. V důsledku rozhodnutí soudu byla auta Lotusu po nedělním závodě zabavena, protože jeho bývalý jezdec Charles Pic tým zažaloval kvůli neplnění smlouvy. V Maďarsku Pirelli odmítlo Lotusu vydat pneumatiky kvůli finančním pohledávkám. Situaci se podařilo vyřešit na poslední chvíli.

Objem jednání a různých obchodních a právnických debat je nyní nesporně veliký. S ohledem na danou situaci mezi Red Bullem a Renaultem (a vlastně Lotusem) se Mercedes rozhodl, že se stáhne zpátky. Nechce být totiž vnímán jako ten, kdo pomohl Red Bullu k urychlení pádu jeho vztahu s Renaultem. Hodně složitá situace nyní může vyústit téměř jakkoli.

Diskuse k článku

3 komentáře: “Lotus krachuje, Renault se bojí”

 1. Ligier napsal:

  Tomáš Richtr:
  Dobře pro Tebe, ne?

  Ivtak to lze brát 😉

 2. Tomáš Richtr napsal:

  Dobře pro Tebe, ne?

 3. Ligier napsal:

  Hm.. Není nad čerstvé informace aneb rozbor, který je jinde ke čtení již delší dobu…

Napsat komentář