Kryté kokpity tak za pět, deset let

Bývalý pilot Marussie a Bianchiho kolega Max Chilton si myslí, že otevřené kokpity jsou slabinou motorsportu.

Štítky: Jules Bianchi Justin Wilson Marussia Max Chilton Zveřejněno 27. 08 2015 — Lukáš Štěrovský

Max Chilton očekává, že kryté kokpity do formule 1 přijdou do pěti až deseti let. Debata byla rozvířena opět po smrti Justina Wilsona. 

Bývalý pilot Marussie má k tomuto tématu sám určitě hodně co říct, v loňské sezóně závodil po boku Julesa Bianchiho, kterému se nakonec stalo osudným taktéž zranění v oblasti hlavy – tedy přesně to, čemu by měly předejít uzavřené kokpity.

„Je to jedna slabá oblast, která v motosportu zůstala, a jíž musíme udělat o něco bezpečnější,“ říká britský pilot na adresu otevřených kokpitů.

Jenže uzavřená varianta s sebou přináší specifické nebezpečí: „Pokud jste v nich uvězněni, nemůžete se dostat ven. Na druhou stranu, podle toho, co jsem viděl na záběrech, jsou super silné. Musíme jenom nalézt řešení, které umožní na sto procent dostat se ven při jakémkoliv druhu nehody. Pokud by pilot byl zakrytý, už by ani nepřemýšlel o tom, že by mohl být zasažen troskami vozu, pravděpodobně by o tom ani nevěděl (pokud by se to stalo), možná by to ani nezanechalo stopu.

Kryté kokpity jsou něčím, o čem si myslím, že je to správná cesta, po níž se vydat. Může to trvat pět let, může to trvat deset let, ale garantuji vám, že kryté kokpity budou. Podle mého můžeme navrhnout něco, co zaručí naši bezpečnost před troskami, bariérami z pneumatik a při převrácení vozu, a z čeho se současně budeme moci dostat ven,“ uzavírá Max Chilton.

Diskuse k článku

Napsat komentář