Komentář: U McLarenu jde o více než jen o jezdecké složení

Co široká veřejnost vnímá jako 'nechutné' chování vůči svým jezdcům je ve skutečnosti boj o moc ve skupině McLaren.

1 Štítky: Jenson Button Kevin Magnussen McLaren Ron Dennis Zveřejněno 7. 12 2014 — Tomáš Richtr

Oddalování rozhodnutí McLarenu o tom, kdo pro něj bude příští sezonu závodit, pohoršuje širokou veřejnost, ale i mnohé odborníky. Pouvažují to za velmi bezohledné přinejmenším vůči Jensonu Buttonovi. Toho by si vedle Fernanda Alonsa, který ale také nebyl formálně potvrzen, přálo více než 80 % fanoušků. S čekáním se ale musí smířit také jeho týmový kolega Kevin Magnussen.

Nejasná budoucnost vztahu McLarenu a jeho jezdců je nezvykle arogantní v tom, že pilotům vzala prakticky všechny možnosti, jak si zajistit místo ve startovní listině F1 jinde. Už je totiž všude obsazeno. Vybere-li si tedy McLaren například Magnussena, zamená to pro Buttona prakticky konec bohaté kariéry F1. V jeho případě se nejedná o úplně novou zkušenost: přesně v tuhle dobu roku 2008 oznámila Buttonova Honda okamžitý odchod z formule 1. Třináctý prosincový den roku 2008 Button prohlásil: “Buď to bude následovník Hondy nebo jsem v F1 skončil.”

Je až neuvěřitelné, že ještě 23. února 2009 Honda veřejně přiznala absenci jakéhokoli seriozního zájemce o koupi týmu. Až tři týdny před startem sezony v březnu 2009 převzal kontrolu nad týmem, který byl de facto nadále Hondou, Ross Brawn jako Brawn GP. A zbytek znáte: Jenson Alexander Lyons Button si s tímhle autem dojel pro titul mistra světa.

Že se za to Button odvděčil ‘útěkem’ do McLarenu je už příběh jiný. A vrcholí v těchto dnech. Ačkoli mají mnozí jednání McLarenu za arogantní a nechutné, tým má až do 12. března 2015 oznámit soupisku. A co je ještě důležitější: u McLarenu jde o mnohem více než jen o jezdecké složení: o své přežití totiž bojuje Ron Dennis.

McLaren, to zdaleka není jen tým F1, ale impérium firem pod hlavičkou McLaren Group (McLaren Racing – včetně týmu F1, McLaren Automotive, Lydden Circuit, McLaren Electronics, Absolute Taste, McLaren Technology Centre a McLaren Animation). Ron Dennis je zakladatelem, ale jenom 25% společníkem. Ostatními jsou Hamad bin Isa Al Khalifa (50 %) a TAG Group Mansoura Ojjeha (25 %). Právě od Mansoura Ojjeha chce Ron Dennis získat jeho podíl, aby získal nad McLarenem majoritní kontrolu. Dnes se Dennis musí zodpovídat představenstvu skupiny coby minoritní vlastník a jmenovaný exekutivní ředitel.

Sehnat peníze byl úkol, který Ron Dennis dostal na začátku sezony 2014, když se McLaren zbavil Martina Whitmarshe. Ale nepovedlo se: tým navzdory slibům jezdí bez titulárního sponzora. Znamená to také, že Dennis nemá peníze ani na podíl Mansoura Ojjeha. Dennisova snaha nadále pokračuje, a právě ta někdy v průběhu ledna rozhodne o tom, jaké bude vlastnické uskupení McLaren Group a kdo bude mocensky tahat za provázky.

Také proto je rozhodnutí o druhém jezdci vedle Fernanda Alonsa neustále odkládáno. Na úrovni představenstva totiž existuje rozpor, zda si vybrat Buttona nebo Magnussena, i když není samozřejmě jasné, kdo preferuje koho. A právě proto, že rozložení sil v představenstvu může být za šest týdnů jiné, rozhodl se McLaren s ohledem na střednědobou strategii rozhodnutí dále odložit. Pokud totiž bude Ron Dennis neúspěšný ve své snaze získat finance pro tým, může jako jeho šéf skončit. Ostatně, už se to jednou stalo: 16. března 2009 musel Ron Dennis nuceně (a velmi neochotně) předat řízení McLaren Racing a týmu F1 Martinovi Whitmarshovi. Toho na začátku letošní sezony zcela vytlačil ze skupiny McLaren, ale výměnou za sliby, kterých zatím nedostál.

Diskuse k článku

Napsat komentář