Nebojme se o GP Německa 2016, nýbrž 2017

Bát bychom se ale měli o GP Německa 2017.

Štítky: GP Německa Zveřejněno 15. 07 2015 — Tomáš Richtr

V médiích se dnes šíří vlna ujištění o tom, že Velká ceně Německa se příští rok „na 100 % pojede“. Jedná se tak o reakci na zrušení Velké ceny Německa letošního roku. Ta se měla jet na Nürburgringu.

Tato situace si ale zaslouží menší upřesnění: příští rok se totiž nejedná o návrat GP Německa, jak by se mohlo po jejím letošním zrušení zdát. Velké ceny Německa v sudých letech totiž patří Hockenheimu. Přísně vzato jsou tak GP Německa dvě: GP Německa na Nürburgringu a GP Německa na Hockeheimringu. Každá má svého promotéra, každá má svou smlouvu.

A právě Hockenheim má smlouvu až do roku 2016. Letos měl formuli 1 přivítat Nürburgring poté, kdy se přes Bernieho Ecclestone dohodl s Hockenheimem na pravidelném střídání počínaje rokem 2007. Oba okruhy hostily formuli 1 do té doby ve stejném roce; Nürburgring se jel pod hlavičkou GP Evropy. Tehdy už bylo u konce období velké slávy Schumacher – Ferrari, a tak Němci řádně nasycení úspěchem o formuli 1 začali pomalu ztrácet zájem.

Jenomže velké finanční ztráty a změny majitele okruhu zapříčinily, že Ecclestone neměl na Nürburgringu najednou partnera. Bernie Ecclestone začal rychle škemrat u pořadatelů závodu na Hockenheimringu a nechal se veřejně slyšet, že F1 se bude jezdit už jen tam, ačkoli pro liché roky nemá dohodnutý s Hockenheimem kontrakt. Vloni závod navštívilo jen 50 tisíc diváků. A tak pořadatelé Hockenheimringu velice jednoduše řekli ‚díky, ale my si počkáme na svůj závod v roce 2016‘. Finanční rizika byla příliš velká.

Suma sumárum: není to GP Německa 2016, která je v ohrožení, ale až ta o rok později: 2017. Na tento ročník totiž nemají smlouvu ani Hockenheimring, ani Nürburgring. A jakékoli jednání o nové smlouvě s Berniem Ecclestonem jsou vždy velmi nevyzpytatelná.

Diskuse k článku

Napsat komentář