Kdo je největším hříšníkem sezony 2016? Hamilton je blízko další penalizaci

Nenápadné, přesto významné potrestání – přesně to je udělení trestného bodu nebo napomenutí jezdce. Překročení limitu totiž znamená zákaz startu do dalšího závodu, nebo penalizaci. Nejblíže k distancu má Esteban Gutiérrez, k penalizaci Lewis Hamilton a Carlos Sainz. Trestné body Systém trestných bodů byl zaveden počínaje rokem 2014. Jeho funkce je v podstatě podobná, jako…

Štítky: Penalizace Trestné body Zveřejněno 31. 08 2016 — Marie Tomšíková

Nenápadné, přesto významné potrestání – přesně to je udělení trestného bodu nebo napomenutí jezdce. Překročení limitu totiž znamená zákaz startu do dalšího závodu, nebo penalizaci. Nejblíže k distancu má Esteban Gutiérrez, k penalizaci Lewis Hamilton a Carlos Sainz.

Trestné body

Systém trestných bodů byl zaveden počínaje rokem 2014. Jeho funkce je v podstatě podobná, jako při spáchání přestupku na běžné silniční komunikaci. Pokud pilot způsobí nějaký závažnější incident, je potrestán několika body, které mají platnost jeden rok.

Zatím žádný pilot nepřekročil limit dvanácti bodů, ale v největším nebezpečí je Esteban Gutiérrez. Mexičan nasbíral už sedm bodů, z toho pět během uplynulých tří závodů. Naposledy byl potrestán za blokování Pascala Wehrleina během tréninku na GP Belgie.

Valtteri Bottas sice nemá pověst agresivního pilota, ale získal druhý nejvyšší počet bodů, a to konkrétně šest. Dostal trest celkem třikrát po dvou bodech, a to za incidenty v Brazílii 2015, Bahrajnu 2016 a Monaku 2016. Pouze o bod méně má Räikkönen s Kvjatem.

Lewis Hamilton je jedním z mála pilotů, kteří nemají žádný trestný bod, zatímco jeho týmový kolega Nico Rosberg nasbíral už čtyři, a to za incidenty v Rakousku a Německu.

Za pomyslného rekordmana bychom mohli označit Maxe Verstappena. V loňském roce během své první sezony ve formuli 1 získal osm bodů. Nyní má na kontě už jen tři, a ty mu vyprší letos v Abu Dhabi.

tabulka 1

Napomenutí

Dalším, poněkud méně nápadným trestem je udělení napomenutí. Každé má platnost pouze během jedné sezony, následující sezonu každý odstartuje s čistým kontem. Pokud pilot dosáhne hranice tří napomenutí, je potrestán penalizací poklesu deseti míst na startu velké ceny. Napomenutí je obvykle udělováno za závažné porušení pravidel.

Nejhůře je na tom Lewis Hamilton se dvěma napomenutími. V Bahrajnu byl potrestán za couvání v boxové uličce a v Rusku za opakované nebezpečné návraty na trať během tréninku. Průběžnému lídrovi šampionátu zbývá už jen jedno napomenutí a bude potrestán penalizací. Stejný problém má i Carlos Sainz.

tabulka 2

Čtěte dále: Hamilton: Zlepšuji se s věkem, nyní jsem na vrcholu

Hamilton je jen krůček od další penalizace, tentokrát kvůli limitu třech napomenutí

Hamilton je jen krůček od další penalizace, tentokrát kvůli limitu tří napomenutí

Diskuse k článku

Napsat komentář