Gilles Villeneuve: 18. 1. 1950 – 8. 5. 1982

Formule 1 by byla zase o něco jiná, lepší, nebýt osudné kvalifikace na Velkou cenu Belgie 1982, která nám vzala jednoho z nejlepších a nejcharismatičtějších pilotů v historii.

1 Štítky: Gilles Villeneuve Historie Zveřejněno 8. 05 2014 — Tomáš Richtr

Dnes je tomu 32 let, kdy zemřel kanadský pilot formule 1 Gilles Villeneuve. Stalo se tak v jeho věku 32 let.

K havárii došlo během kvalifikace na Velkou cenu Belgie. Dodnes je opředena tajemstvím jeho snaha, zda-li se snažil o normální zlepšení v závěrečném kvalifikačním pokusu, nebo se zaměřil na svého týmového kolegu ve Ferrari Didiera Pironiho. Ten v té chvíli vedl kvalifikační souboj o desetinu sekundy.

Necelé dva týdny před tím, při Velké ceně San Marina 1982, totiž ve Ferrari došlo ke konfliktu mezi oběma jezdci. Ti bojovali o pozici a Villeneuve vedl, když René Arnoux odstoupil s hořícím renaultem. Ferrari dalo prostřednictvím tabule ‚Slow‘ (Pomalu) svým jezdcům zprávu, jejíž pravý úmysl se debatuje dodnes.

Pironi vs. Villeneuve při Velké ceně San Marina 1982:

[youtube id=“Ua70zL52pt0″ width=“620″ height=“360″]

Není ale sporu o tom, že Villeneuve pochopil zprávu tak, že jezdci mají držet pozice až do cíle. Z omylu byl vyveden ve 46. kole, kdy jej po širším výjezdu ze zatáčky Rivazza Pironi předjel. Tím se strhla série soubojů a nedorozumění až do posledního kola, ale i v něm Villeneuve spoléhal na plnění týmových rozkazů. Před cílovou čarou jej ale Pironi předjel. Villenevue byl přesvědčen, že mu Pironi vítězství zkrátka ukradl.

‚Slow znamená držet pozice po celou dobu, co jsem v týmu,“ řekl po závodě Villeneuve.

Jeho hlas byl navždy umlčen 8. května 1982 při brutální havárii po najetí zezadu do pomalu jedoucího vozu March Jochena Masse v rychlosti přibližně 225 km/h.

Již před svou smrtí byl Villeneuve velmi populární osobností. Svou kariéru zahájil závody dragsterů, což jej nebavilo, a tak si pořídil závodnickou licenci. Čtyři léta závodil ve formuli Atlantic. Na závodění si vydělával úspěšnými účastmi v šampionátech sněžných skútrů. Při některých závodech formule Atlantic svými výkony oslovil Jamese Hunta, který mu zprostředkoval angažmá u McLarenu, ale jen na tři závody. Štěstí našel u Ferrari, kde také zůstal až do osudné soboty roku 1982.

Dějiště Velké ceny Kanady na ostrově Île Notre-Dame v Montrealu, okruh Gillese Villeneuva, nese jeho jméno.

Pocta Gillesu Villeneuvovi:

[youtube id=“EHTTzu_TIS0″ width=“620″ height=“360″]

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Gilles Villeneuve: 18. 1. 1950 – 8. 5. 1982”

  1. ricky61 napsal:

    Gilles forever !!! Vždy jsem se těšil,na každý jeho závod… 😎

Napsat komentář