Ferrari s ‘odvoláním’ neuspělo. V komentáři analyzujeme důvody, proč
Sportovní komisaři zamítli dovolání Ferrari ohledně incidentu mezi Sebastianem Vettelem a Danielem Ricciardem ze závěru GP Mexika jako neoprávněné. Hlavní podstatou je skutečnost, že Ferrari nepřišlo s ničím novým. Velké emoce i nadále panují mezi fanoušky formule 1 ve věci incidentu mezi Ricciardem a Vettelem, který dostal penalizaci deseti sekund a přišel tak o stupně…
Sportovní komisaři zamítli dovolání Ferrari ohledně incidentu mezi Sebastianem Vettelem a Danielem Ricciardem ze závěru GP Mexika jako neoprávněné. Hlavní podstatou je skutečnost, že Ferrari nepřišlo s ničím novým.
Velké emoce i nadále panují mezi fanoušky formule 1 ve věci incidentu mezi Ricciardem a Vettelem, který dostal penalizaci deseti sekund a přišel tak o stupně vítězů. Samotní fanoušci jsou v anketě GPF1.cz názorově rozděleni v poměru 50,7% : 49,3% ve prospěch oprávněnosti Vettelova trestu. To samo o sobě je důkaz toho, jak silně celá situace názorově fanouškovskou obec rozděluje.
Proti udělenému Vettelovu trestu se odvolat nedalo. Navíc, pokud jsou výsledky oficiální, nedají se měnit. Jediným nápravným mechanizmem je Sportovní kodex, který článkem 14.1 otevírá možnost úprav výsledku závodů, ale pouze tehdy, pokud se objeví nové skutečnosti. Nové skutečnosti takové, které v době rozhodování nebyly známé. Příkladem budiž Velká cena Brazílie 2003, která byla havárií Marka Webbera a Fernanda Alonsa předčasně ukončena. Vítězství bylo přiděleno Kimimu Räikkönenovi. Později se ale ukázalo, že FIA udělala chybu v evidenci pořadí v kole, které bylo určující pro konečný výsledek předčasně ukončeného závodu. A v onom referenčním kole nevedl Kimi Räikkönen, nýbrž Giancarlo Fisichella. Mezinárodní automobilová federace svou chybu uznala a o 14 dní později na italské Imole došlo k předání cen do rukou správného vítěze.
V podobném duchu Ferrari argumentovalo “novými skutečnostmi” v případu incidentu mezi Vettelem a Ricciardem.
Těmito novými skutečnostmi bylo zjištění, že ředitel závodu Charlie Whiting může sám (místo panelu sportovních komisařů) instruovat jezdce (Maxe Verstappena), aby přepustil pozici, kterou v tomto případě podle názoru FIA ubránil neoprávněně vyjetím mimo trať. Druhou “novou skutečností” jsou podle tvrzení Ferrari GPS data ve vztahu k vozům.
Byla uspořádána telekonference s komisaři GP Mexika, kde byly tyto záležitosti nově probrány. Závěr tohoto jednání je, že v obou uvedených případech údajně “nových skutečností” se o žádné nové skutečnosti nejedná.
Možnost Charlieho Whitinga instruovat jezdce, aby přepustil svou pozici, totiž není povinností, nýbrž právem. Nejedná se navíc o právo, které by v době incidentu mezi Vettelem a Ricciardem bylo neznámé.
Ani ohledně GPS údajů nejde podle komisařů o novou skutečnost, neboť ta kopírují telemetrická data, která udávají, že Vettel otočil volantem doleva během brzdění do zatáčky č. 4. Nejedná se tedy o informaci novou.
Ve světle těchto závěrů byla žádost Ferrari o přezkoumání incidentu zamítnuta. Tým se ale může proti tomuto rozhodnutí odvolat.
Otázkou nyní zůstává, proč Ferrari investuje tolik energie do přehodnocení výsledků GP Mexika. Bodový rozdíl v Poháru konstruktérů mezi Red Bullem a Ferrari je 62 bodů, takže tato záležitost má pramalý vliv na pořadí v seriálu mezi týmy. Jediné vysvětlení, které se nabízí, je boj o čest, což by Vettelovi a Ferrari přineslo stupně vítězů. Těch má letos Ferrari deset. Vloni jich mělo šestnáct. Takže ani tento počet neodůvodňuje takovou snahu.
Není zcela zřejmé, proč Ferrari vkládá tolik energie do snah o zvrácení výsledku, který ve své podstatě není moc důležitý, ve světle obecné formy týmu. Ten by se měl soustředit na zcela jiné aspekty své činnosti.
Daniel Ricciardo vs. Sebastian Vettel při GP Mexika 2016 pic.twitter.com/ZrXvESZPBz
— Tomáš Richtr (@TomRichtrF1) 2. listopadu 2016
Neobstojí ani argument “křivdy”. Ačkoli se může posouzení incidentu Vettel – Ricciardo jevit jako hraniční, jedná se téměř o učebnicový příklad prohřešku, který byl do pravidel v textové podobě zaveden při GP USA 2016. Ačkoli existuje prostor pro to tento incident nepenalizovat, Vettelův manévr prostě dává pro trest oprávněnou příležitost trest udělit. Fotbalový fanoušek najde příměr v osobě rozhodčího Pierluigi Colliny, který proti české reprezentaci v červnu 2000 nařídil penaltový kop po incidentu mezi Jiřím Němcem a Ronaldem de Boerem při Mistrovství Evropy. Penalta byla oprávněná, ale… dala se i snadno prominout (nebo nevidět).
Toto srovnání je jen důkazem toho, že F1 má opravné prostředky, které například fotbal nemá. Ferrari se jich rozhodlo využít, ale objektivně nepřišlo s ničím novým. Trest tedy zůstává v platnosti. Stejně tak ‘v platnosti’ asi zůstává pocit křivdy v duši mnohých fanoušků.
V širších souvislostech se tak nabízí jediné vysvětlení: Ferrari veškerou svou snahou o zvrácení výsledku GP Mexika nesleduje nic jiného než zmírnění své frustrace. Není moc pochyb o tom, že Vettel by se do situace s Ricciardem nedostal, nebýt rádiového ‘fuckování’ Charlieho Whitinga, které naštěstí skončilo naprosto skvělým chlapským smírem. Ale které prostě Vettela vyhodilo z koncentrace v inkriminovaném momentu na závodní dráze.
A jediné řešení, které je v takové konstelaci nejvhodnější, je tichá pokora. Nikoli uražená snaha o změnu, která – z perspektivy sezony 2016 – vlastně nemá vliv vůbec na nic.
Diskuse k článku