Analýza: Rozestup mezi Rosbergem a Hamiltonem nejtěsnější za 30 let

Historie F1 viděla mnoho etap, ve kterých dominoval jeden tým. Ale možná nikdy před tím nebyli jezdci daného týmu tak vyrovnaní, jako nyní.

5 Štítky: Exkluzivně Zveřejněno 20. 03 2015 — Tomáš Richtr

Začátek letošní sezony přinesl mimo jiné vlnu nevole nad dominancí Mercedesu. Ten navázal na své úspěchy v loňském ročníku. S odstupem času je nutné uznat, že lítý boj mezi Hamiltonem a Rosbergem byl nositelem živé vody. 

Mercedes nechal naštěstí své jezdce bojovat takříkajíc ve volném stylu, i když se mu to v Belgii nevyplatilo. Tým ale situaci ustál a my dostali možnost sledovat boj o titul mistra světa až do posledního závodu.

Navzdory velké vlně nevole ale není dominantní působení týmu žádnou výjimkou. Ostatně: až na jednu výjimku všechny závody úvodního ročníku F1 vyhrály vozy Alfa Romeo 158/159. Ferrari 500 vyhrálo s jedinou výjimkou všechny závody ročníku 1952. Ve svých dobrých létech dominovaly vozy Cooper, Lotus nebo Tyrell. Ročník 1994 zastavil dominanci Williamsu, a to vše po éře nadvlády spojení McLaren-Honda. Když kralovalo Ferrari s Michaelem Schumacherem, už tenkrát se nadávalo na malou atraktivitu formule 1. Dnešní Mercedes si svou současnou dominanci vyzkoušel pod značkou Brawn v sezoně 2009 a po nutnosti umělého vyrovnání sil dnes volá Red Bull, který teprve nedávno ukončil svou účast na výsluní.

Napadlo nás podívat se namátkou na pět období, ve kterém dominovaly vozy jedné stáje. A porovnat rozestupy obou jezdců daného týmu, a to prostřednictvím odstupu v cíli, pokud do něj oba dojeli. Z těchto rozestupů mezi Hamiltonem a Rosbergem jsme pak udělali průměr a porovnali se stejnou hodnotou u následujících dvojic: Vettel – Webber (2013), Button – Barichello (2009), Schumacher – Barrichello (2002) a Senna – Prost (1988). U dvojice Schumacher – Barrichello k lepšímu výsledek ovlivňují ‘srandičky’ v Rakousku a USA.

Vychází nám, že vyrovnanost výsledků je nejtěsnější za posledních 30 let, pokud už některý tým výrazně dominuje. Pochopitelně: nejedná se o absolutně spolehlivé měřítko, protože nejsou započítávány různé vlivy. Ale nakonec: proč by měly být? Kromě samotných výkonů jezdců je právě i soubor vnějších okolností součástí šampionátu.

Nezbývá než doufat, že to letos mezi Hamiltonem a Rosbergem bude ještě těsnější než vloni. Začátek to nebyl špatný: v cíli úvodního závodu oba jezdce dělilo 1,360 sekundy.

(Klikni na obrázek pro zvětšení)

gap

Diskuse k článku

Napsat komentář