„Odvaž se být jiná,“ tak zní moto projektu na podporu žen v motorsportu

Susie Wolffová sice upustila od kariéry pilotky formule 1, ale motorsportu zůstává věrná. Společně s britskou národní motoristickou organizací pracuje na projektu, jehož cílem je přilákat mladé dívky do převážně mužského prostředí kolem rychlých aut. Cílovou skupinu projektu tvoří dívky od osmi let, které se zapojují do různých aktivit kolem motokár. Kategorií je hned několik…

Štítky: Motorsport Susie Wolffová Zveřejněno 21. 07 2016 — Marie Tomšíková

Susie Wolffová sice upustila od kariéry pilotky formule 1, ale motorsportu zůstává věrná. Společně s britskou národní motoristickou organizací pracuje na projektu, jehož cílem je přilákat mladé dívky do převážně mužského prostředí kolem rychlých aut.

Cílovou skupinu projektu tvoří dívky od osmi let, které se zapojují do různých aktivit kolem motokár. Kategorií je hned několik – STEM (věda, technologie, inženýrství a matematika), mediální vzdělávání, zastávky v boxech, životospráva plus výživa a zpětná vazba. Například kategorii STEM podporuje i několik inženýrek z formule 1.

Program se prozatím skládá ze šesti akcí ve Velké Británii. Každé z nich se zúčastní sto dívek z deseti vybraných škol. Dívky zde mají šanci vyhrát návštěvu sídla nějakého velkého týmu a vstupenky na závody.

„Není to jen o hledání nových pilotů. Chceme najít nějaké dívky, které by v motorsportu mohly udělat velkou kariéru,“ komentuje Susie Wolffová.

Na financování projektu se podílí britská národní motoristická organizace i Susie Wolffová, respektive její sponzoři Sure a JIM, kteří přispívají částkou 12 tisíc liber. ‚Odvaž se být jiná‘ spolupracuje také s televizí SKY, která dívkám umožňuje připravovat a realizovat scénáře k televizním rozhovorům, ve kterých se využívají zkušenosti z motokár.

„Jedná se o dlouhodobý a ambiciózní projekt, který buduje on-line komunitu žen z celého světa,“ říká Susie Wolffová. „Spojuje je společná vášeň. Umožňujeme jim, aby se staly vzory. Zároveň zajišťujeme přístup k některým úspěšným ženám v motorsportu.“

Motorsports: FIA Formula One World Championship 2014, Grand Prix of Great Britain, #41 Susie Wolff (GBR, Williams Martini Racing), *** Local Caption *** +++ www.hoch-zwei.net +++ copyright: HOCH ZWEI +++

Ve formuli 1 jsou aktivní dvě šéfky týmů. Do motorsportu přichází stále více žen, ale v porovnání s muži jsou čísla stále malá. Ženy se zapojují hlavně v hospitality, marketinku a médiích.

Jednou z vysoce postavených žen v motorsportu je Leena Gadeová. Tato inženýrka s týmem Audi třikrát vyhrála Le Mans a její sestra pracuje pro Force Indii.

„Moji rodiče byli velmi nadšení a podporovali mě,“ řekla Leena Gadeová poté, co letos absolvovala šesté Le Mans. „Má sestra i já jsme jako děti byly vášnivé fanynky formule 1. Staly jsme se inženýrkami, naši rodiče nám nic nezakazovali.

Bavily jsme se s ostatními dívkami a ženami, které se snažily dostat do motorsportu a jedna z překážek pro ně byla víra, že se jedná o sport pro muže. Nevidí, že můžete přijít jako žena, být respektována a snadno se stát součástí tohoto sportu. Musíte jen najít příležitost.

Vaši vrstevníci, mechanici, inženýři vás přijmou mnohem lépe, než si myslíte. Nemyslím si, že to po několika testech budete cítit jinak. Když jsem získala práci závodního inženýra u Audi, začínala jsem s tím, že inženýři a mechanici se budou dívat jinak na má rozhodnutí. Protože jsem žena. Ve skutečnosti se o tom nikdo ani nezmínil. Vždy jsem byla součástí týmu. Většinou je strach z přijetí jen myšlenkou, a ne skutečností.“

Čtěte dále: Foto: Ženy a motorsport – Danica Patricková

Susie Wolffová jako jedna z mála žen usedla do monopostu formule 1

Susie Wolffová jako jedna z mála žen usedla do monopostu formule 1

Diskuse k článku

Napsat komentář