Rosberg v Německu suverénně triumfoval, Hamilton třetí

Rosberg si v domácí velké ceně dojel s přehledem pro vítězství. Druhé místo si vyjel Bottas, třetí byl po stíhací jízdě Hamilton.

2 Zveřejněno 20. 07 2014 — Filip Fikejz

Do Velké ceny Německa na Hockenheimu nejlépe odstartoval Rosberg. Bottas udržel druhé místo, ale hned v první zatáčce došlo ke kolizi mezi Massou a Magnussenem. Když se Dán snažil Brazilce podjet, Massovo pravé zadní kolo se dostalo do kontaktu s Magnussenovým levým předním, Brazilcův Massův vůz se vznesl do vzduchu a dopadl na zem koly vzhůru. Brazilec naštěstí vylezl z vozu sám. Zdržel se i Ricciardo, který se oběma kolidujícím vyhýbal mimo trať. Na okruh vyjel safety car. Magnussen zajel do boxů, ale posléze se na trať vrátil. Vedl Rosberg před Bottasem, Vettelem, Alonsem a Hülknebergerem.

Po restartu Rosberg udržel svou pozici, následovali Bottas, Vettel, Alonso, Hülkenberg, Pérez, Kvjat, Räikkönen a první desítku uzavíral Sutil. Hamilton se na tvrdších pneumatikách probíjel závodním polem dopředu a v pátém kole byl již třináctý. Společně s ním se posouval i o příčku výše jedoucí Ricciardo. Mezitím si Ericsson odpykával desetisekundovou penalizaci stop and go.

V devátém kole se Kvjat snažil v osmé zatáčce předjet Péreze, ale vozy se střetly a Rus na kontakt doplatil hodinami a výjezdem mimo trať, po kterém raději zamířil do boxů. Rosberg měl v čele na Bottase náskok už šest sekund, následovali Vettel, Alonso, Hülkenberg, Button, Pérez, Räikkönen, Ricciardo a Hamilton.

V jedenáctém kole Hamilton útočil na Ricciarda, ale oba přibrzdil Räikkönen. Australan využil situace a Fina předjel, Angličan se snažil o totéž, nicméně napoprvé úspěšný nebyl.

Jako první zajel ze špičky do boxů ve třináctém kole Alonso. Hamilton zatím tvrdě předjel Räikkönena, který se právě snažil dostat před Ricciarda. Mezi Angličanem a Finem došlo ke kontaktu, ale mistr světa z roku 2008 se tímto agresivním manévrem dostal i před Australana. Brzy zdolal i blízko jedoucího Péreze.

Ve čtrnáctém kole zajeli do boxů Ricciardo a Button a přezuli na měkké pneumatiky, v patnáctém byli v boxech Vettel, Hülkenberg i Pérez. Čtyřnásobný mistr světa vyjel z depa těsně před Alonsem a Räikkönenem a před oběma se nakonec udržel.

O kolo později zajela pro měkké pneumatiky vedoucí dvojice Rosberg, Bottas. Němec udržel vedení, Hamilton jezdil v té době na druhé pozici, ale ještě ho čekala zastávka. Aby ušetřil pneumatiky, rychlejšího Bottase bez problému pustil.

Räikkönen mezitím přezul z měkkých pneumatik na super měkké. Ve středu pole se odehrávalo několik velmi pěkných soubojů, Maldonado předjel Kvjata v boji o patnácté místo, Grosjean s Pérezem zase hezky bojovali o jedenáctou příčku.

Ve 27. kole zamířil poprvé do boxů Hamilton a vrátil se na trať na osmém místě. Vergne dostal penalizaci pět sekund stop and go za získávání výhody při zkracování tratě. Grosjean odstoupil kvůli ztrátě výkonu.

Hamilton s čerstvými pneumatikami předjel Ricciarda. V té době vedl Rosberg o čtrnáct sekund před Bottasem, následovali Vettel, Alonso, Hülkenberg, Button, Hamilton, Ricciardo, Räikkönen a Vergne.

Ve třicátém kole se Hamilton po nedorozumění dostal do kontaktu s Buttonem a poškodil si levou část předního křídla. Zatímco Button se rozhodl jet přezout, Hamilton i s poškozeným vozem pokračoval ve stíhací jízdě a v boji o páté místo zdolal Hülkenberga. Do boxů postupně zajeli i Alonso a Vettel. Němec se sice vrátil na trať před Španělem, ale ten už měl více zahřáté gumy a dostal se před Vettela. Zastávku následně absolvovali i Räikkönen, Pérez, Ricciardo, Maldonado a Hülkenberg. Následovali piloti z čela závodu, nejdřív v 41. kole Bottas, o kolo později Rosberg a ve 43. okruhu Hamilton.

Po druhých zastávkách vedl nadále Rosberg o dvanáct sekund před Bottasem, následovali s těsnými odstupy Alonso a Vettel, pátý už byl Hamilton před Buttonem, na kterého tlačil Ricciardo, první desítku uzavírali Hülkenberg, Magnussen a Räikkönen.

Třetí zastávky zahájil ve 46. kole Vettel. Kvjatovi následně vzplál vůz, plameny šlehaly až do kokpitu, jezdec se naštěstí dostal z vozu ven včas. V dalším okruhu absolvoval zastávku i Ricciardo. Hamilton byl dlouhodobě nejrychlejším jezdcem na trati a ve 49. kole se dostal před Alonsa. Blízko byl i Bottas. Vettel v boji o páté místo předjel Buttona.

V padesátém kole odstavil vůz po hodinách přímo na cílové rovince Sutil a chvíli se zvažovalo nasazení safety caru, ale traťovým maršálům se vůz podařilo odtlačit. Hamilton zatím stihl poslední zastávku a vyjel zpět na čtvrtém místě.

Třetí zastávky poté přidali i Magnussen s Räikkönenem. V 56. kole Hamilton předjel Alonsa, který poté rovněž zajel do boxů a vrátil se za Buttona a Ricciarda. Australan Angličana brzy předjel, totéž se brzy podařilo i Španělovi.

Hamilton doháněl Bottase, kterému odcházely pneumatiky. Pěkný souboj o páté místo předváděli Ricciardo s Alonsem. V 62. kole už byl Hamilton nalepený na Bottasovi. Přestože Fin o několik okruhů dříve dostal instrukce, že má šetřit pneumatiky a s Hamiltonem nemá závodit, nakonec mu tým sdělil, že se má snažit pozici udržet. Na pozdní zastávku mezitím zamířil Button. Alonso konečně předjel Ricciarda.

Rosberg si v poklidu dojel pro první vítězství na domácí půdě v F1, druhé místo uhájil Bottas, třetí dojel po startu z dvacáté příčky Hamilton. Čtvrtý dojel Vettel, pátou pozici udržel Alonso po pěkném souboji s Ricciardem. Bodovali ještě Hülkenberg, Button, Magnussen, přestože byl po kolizi z první zatáčky v úvodu závodu poslední, a Pérez.

Rosberg si svou sedmou výhrou v kariéře a čtvrtou letošní upevnil vedení v šampionátu. Na svém kontě má 190 bodů. Druhý je Hamilton se 176, třetí je Ricciardo (106), následují Alonso (97), Bottas (91) a Vettel (82).  V Poháru konstruktérů suverénně vede Mercedes (366) před Red Bullem (188), třetí už je Williams (121) a čtvrté Ferrari (116).

Příští závod se jede už za týden na Hungaroringu jako Velká cena Maďarska.