Ztratí Red Bull s Pérezem trpělivost?

Po vcelku úspěšném vstupu do sezóny se Red Bull rozhodl podepsat Péreze pro následující roky. Nyní možná svého rozhodnutí litují.

Štítky: Red Bull Sergio Pérez Zveřejněno 4. 07 2024 — Dominik Kovář

Rok 2024 začal pro Red Bull stejně, jako skončil rok 2023. Výkonnostní výhodu dokázal Max Verstappen přetavit ve vítězství, zatímco Sergio Pérez mu zdatně sekundoval. V průběhu roku se soupeři pomalu dotahují a na některých okruzích jsme dokonce svědky toho, že Red Bull již nemá nejrychlejší monopost.

Jedna věc se ale nemění. Max Verstappen se dokáže tak či tak prokousat k vítězství, i když už náskok nebývá dvoučíselný a o své triumfy musí tvrdě bojovat. Co se změnilo, je forma jeho týmového kolegy Sergia Péreze. Tomu začala v Imole série pěti závodů, ve kterých se mu absolutně nedařilo.

Během těchto pěti závodů byl Pérez nejlépe sedmý a získal 15 bodů. Na druhé straně garáže si to tabulky šampionátu připsal Verstappen 101 bodů. Ano, ten rozdíl je správný – 101 versus 15. Christian Horner si zakládá na podpoře svých jezdců před médii, ale v Rakousku už ani jeho nenechaly Perézovo tragické výkony chladným.

“Děláme, co je v našich silách, abychom našli to, co nám chybí, protože v prvních čtyřech až pěti závodech byl velmi konkurenceschopný a pak se stalo něco, co způsobilo jeho propad výkonnosti,” řekl Horner pro SKY F1. “V Suzuce, která je jednou z nejtěžších tratí na světě, byl o desetinu za Maxem. Zde s devíti zatáčkami je jeho ztráta výrazně větší. Musíme tomu přijít na kloub a pomoci mu dostat se z toho.”

Tlak v poháru konstruktérů

Dejme stranou šampionát jezdců. Zde to má Max Verstappen (zatím) pevně ve svých rukou. Zdaleka tak stabilní není situace pro Red Bull v šampionátu konstruktérů. Během posledních pěti závodů, které berme v tomto rozboru jako hlavní metriku, získal nejvíce bodů McLaren (144), poté Mercedes (132) a až třetí je Red Bull (116). O moc pozadu není ani Ferrari se 104 body.

V rámci celé sezóny stále vede Red Bull (355), druhé Ferrari (291), třetí McLaren (268) a čtvrtý Mercedes (196). Poslední závody dávají jasně najevo, že pokud se Checo nevzpamatuje, Red Bull může o šampionát přijít. Red Bull zřejmě stále věří, že se Pérez vrátí do obstojné formy, což by mělo k udržení první příčky stačit. Co když se ale tak nestane?

Smlouva do roku 2026 – dodrží ji Red Bull?

Před závodem v Kanadě bylo oznámeno, že Red Bull prodloužil s Pérezem smlouvu nejen na příští, ale dokonce i přespříští rok. Mnozí to považovali za unáhlené rozhodnutí už jen proto, že Pérez měl za sebou dvojici závodů, které se mu hrubě nepovedly. Od oznámení v podpisu tu nebyl v podstatě ani jeden moment, kdy Checo na trati předvedl něco výjimečného nebo alespoň reprezentativního.

Christian Horner během rozhovorů v Rakousku nepřímo naznačil, že ve smlouvě Péreze budou klauzule týkající se jeho výkonnosti. Do detailu však nezacházel a můžeme pouze spekulovat, zda půjde o počet bodů, pódií, pozici v šampionátu, odstup od Maxe Verstappena nebo cokoliv jiného. V minulém roce měl Pérez ultimátum v podobě zisku vicemistra světa, což se mu nakonec s odřenýma ušima povedlo..

Jaké má Red Bull možnosti?

V současné chvíli má je Sergio Pérez v tabulce jezdců na pátém místě se 118 body, zatímco vedoucí Verstappen má bodů 237. Podobně masivní rozestup mezi sebou piloti Red Bullu měli již vloni, jenže tentokrát se mezi Péreze a Verstappena dokázali vklínit oba piloti Ferrari a Lando Norris. Zároveň dodejme, že Oscar Piastri a George Russell jsou v průběžném pořadí za Pérezem o 6, resp. 7 bodů.

Pokud se z tohoto začarovaného kruhu Pérez nedostane a bude dál předvádět nedostačující výkony, nedokážeme si ho v Red Bullu v roce 2025 představit. Kdo ho však může nahradit? S Liamem Lawsonem jakožto nováčkem by Red Bull hodně riskoval. O sedačku v Red Bullu tak mohou dál teoreticky usilovat piloti RB Júki Cunoda a Daniel Ricciardo – druhý jmenovaný má však zatím co dělat, aby si v roce 2025 zajistil sedačku u RB, natož v Red Bullu. Stále je volný Carlos Sainz, který si dává s výběrem týmu pro následující roky na čas. Pokud jste si mysleli, že to nejdramatičtější v “silly season” máme za sebou, možná jste se mýlili..