Ztráta génia na motory Andyho Cowella bude pro Mercedes citelnou

Není žádný pochyb o tom, že Andy Cowell, dnes již bývalý inženýr závodních motorů týmu Mercedes, je velmi nadaný. Cowell se však před pár dny rozhodl Mercedes opustit a chce hledat nové výzvy. Mercedes přichází o výraznou postavu.

Štítky: Andy Cowell Mercedes Zveřejněno 18. 06 2020 — Lukáš Podstata

Už dlouhou dobu se Andy Cowell věnuje inženýrství motorů ve formuli 1. Za tu řádku let navíc dosáhl velkého uznání především tím, že velmi často jeho práce přesahuje to, co si ostatní mohou myslet, že je neproveditelné. Tento fakt dokládá Cosworth CR-1 z roku 1999, BMW P81 a Mercedes P106 z roku 2014, přičemž každý z těchto motorů dokázal předefinovat zavedenou technologii používaných agregátů ve formuli 1.

Cowell se za dobu jeho působení nesmazatelně zapsal do historie formule 1 a je považován za jednoho z nejvýznamnějších inženýrů celé éry. Pod jeho vedením se stal v posledních letech Mercedes doslova neporazitelným. Udělal to tak, že si vytvořil tým několika set jasných pravidel a složil tým lidí, které dokázal přesvědčit, aby pracovali a mysleli stejně jako on. Jeho dalším velkým milníkem byl Brawn GP, který hned při své první a zároveň poslední sezoně dokázal oslavit titul.

Jeho velká aura a odhodlanost jistě stojí za jeho úspěšnými léty. Jeho hlavním mottem je: „Musíte být vytrvalí. Když se něco pokazí, musíte se zvednout a říct si, co jsem se dozvěděl a nikdy to nevzdat.“ Cowell nejenom, že je inženýrem, ale ve svém volném čase se aktivně věnuje závodům s automobily. Díky těmto závodům může lépe přemýšlet i ve svém kariérním životě. Ví, že nejrychlejší motor, není ten nejlepší, ale je důležité vytvořit optimální motor pro nejlepší monopost.

 Je jisté, že poté co se Andy Cowell rozhodl opustit Mercedes bude to mít jeho nástupce složité. Na druhou stranu se předpokládá, že si tento veleúspěšný inženýr dokázal za řadu let vyškolit nového nástupce, který bude pokračovat ve filozofii, kterou nastavil. Andy Cowell se rozhodl hledat v otázce motorového inženýrství nové výzvy a zatím je otázkou kam se jeho kariérní život bude dále ubírat.