Zpoždění pravidel o motorech znervózňuje Porsche i Audi

Porsche, Audi i samotná formule 1 jsou nervózní z toho, že plány skupiny Volkswagen na vstup do tohoto sportu v roce 2026 mohou být zmařeny.

Štítky: Audi Porsche Zveřejněno 20. 07 2022 — GPF1.cz

V zákulisí roste tlak na FIA, aby konečně oznámila podrobnosti příštího souboru zcela nových pravidel pro motory, která se již značně opozdila. Vedení formule 1 vlastněné společností Liberty Media usiluje o to, aby se o předpisech hlasovalo v posledních červencových dnech, poté budou mít Audi i Porsche 15 dní na podání přihlášek do roku 2026. Šéf Mercedesu Toto Wolff se však diví, proč je takový spěch.

“Není možné učinit takové rozhodnutí v závislosti na předpisech, protože ty se v našem oboru neustále mění,” cituje ho Auto Motor und Sport. “Rozhodnutí můžeme očekávat od nových účastníků, zejména proto, že jsme vůči nim udělali velký pokrok.”

Nyní vyšlo najevo, že Mercedes, Ferrari a Renault požadují nové limity pro testování motorů na zkušební stolici – což generální ředitel F1 Ross Brawn považuje za zjevnou zdržovací taktiku.

“Pokud je stanoven rozpočtový limit, nemusíte si dělat starosti s počtem hodin na testovací stolici,” řekl. “Pokud tam investujete více peněz, musíte ušetřit jinde.”

Stávající výrobci motorů údajně také chtějí, aby byl materiál pro písty motorů zakotven v předpisech jako ocel, přičemž Porsche a Audi údajně prosazují hliník.

Šéf Ferrari Mattia Binotto odmítá, že by se Ferrari a jeho současní konkurenti pouze snažili značkám VW co nejvíce ztížit život.

“Myslím, že si to musíme vyjasnit,” řekl šéf Ferrari. “Ke vstupu Audi a Porsche do F1 se stavíme velmi pozitivně a myslím, že jsme udělali vše pro to, aby byli spokojeni. Odstranili jsme jednotku MGU-H a udělali jsme to jen proto, abychom se jim pokusili pomoci vstoupit do F1, i když její odstranění je něco, co pro nás možná není tou nejlepší volbou.”

Binotto trvá na tom, že zdržení předpisů je jednoduše proto, že “ještě nejsou připraveny”.

“Stále existují otevřené body a tyto otevřené body se prostě musí řešit, prodiskutovat a dohodnout,” řekl Ital.