Zhou se o své místo v F1 nebojí a předpovídá návrat GP Číny

Pilot Alfy Romeo Guanyu Zhou věří, že si své místo u stáje z Hinwillu udrží také pro příští sezonu. To by čínskému závodníkovi dalo možnost absolvovat i svou domácí Grand Prix.

Štítky: 2023 Alfa Romeo Guanyu Zhou Zveřejněno 1. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Guanyu Zhou je prvním čínským pilotem F1 v historii. Hned ve svém prvním závodě v Bahrajnu dokázal dojet na bodech. Své bodové konto poté rozšířil v Kanad. Zároveň je nadějný závodník častou obětí technických poruch pohonné jednotky Ferrari.

I přesto se dá nazvat Zhouvovo počínání ‚příjemným překvapením‘. Před začátkem sezony se nad Číňanem často pochybovalo a zmiňovala se především tučné finanční zázemí. Zhou se ale nyní vyjádřil, že silně věří svému pokračování v královně motorsportu.

„Zatím nebylo nic potvrzeno. Mohu ale říct, že jak z mé strany, tak ze strany týmu je vidět zájem o pokračování. Myslím si, že tým je spokojen s tím, co dělám – jak se zlepšuji a učím se, což je pozitivní. V tuto chvíli se ale soustředíme na výsledky ve zbývajících závodech.

Neřekl bych, že by naše další spolupráce měla představovat problém. V Alfě jsem šťastný, rád spolupracuji s Fredem (Vasseurem) a Valtterim (Bottasem). Hodně se toho od nich učím a pomáhají mi dosahovat lepších výsledků,“ vyjádřil se Zhou.

Alfa Romeo na příští rok stále platnou opci na služby Thea Pourchaireho, který by eventuálně mohl pro Zhoua představovat hrozbu. Samotný tým ale už během sezony nepřímo přiznal, že příští rok mladičký Francouz do F1 nenastoupí.

Zhou do týmu přinesl i nemalé peníze a pokud se příští rok Čína vrátí do kalendáře F1, jeho vliv a hodnota by v F1 mohl ještě vzrůst. Otázkou je, zda se v Šanghaji formule 1 příští rok ukáže. Situace komplikuje jednat zdravotní stránka, ale i ta politická.

Zhou ale věří, že F1 se do Číny příští rok vrátí. „Je pravděpodobné, že se do Číny příští rok opět vrátíme. Zatím nebylo nic potvrzeno, ale věřím tomu, že potenciál zde je a že se hodně tlačí na to, abychom v Šanghaji příští rok závodili,“ uzavřel Zhou.