Ženy v motorsportu: Pilotky absolvovaly test formule 3

PIlotky W Series Chloe Chambers a Nerea Martí dokončily jednodenní test FIA Formule 3 na okruhu Circuit de Nevers Magny-Cours ve Francii. Stejně jako o den předtím s Abbi Pulling a Hamdou Al Qubaisi bylo účelem tohoto testu, aby závodnice poprvé vyzkoušely vůz, jeho nastavení a požadavky prostředí F3. Původně oznámená Tereza Bábíčková netestovala pro poranění páteře z nehody na Red Bull Ringu.

Štítky: Abbi Pulling Chloe Chambers Formule 3 Hamda Al Quabaisi Nerea Martí Victor Martins Zveřejněno 21. 09 2022 — Jiří Košta

Každá závodnice dostala tři sady slicků pneumatik Pirelli a čerstvý mistr formule 3 Victor Martins sloužil jako referenční jezdec a trenér, zatímco s oběma jezdci pracoval také instruktor Magny-Cours Racing School Julien Gilbert.

Ráno Martins stanovil referenční čas na kolo, než Chambers a Marti vyrazily na trať na několik instalačních kol.

Odpolední část byla zahájena dvěma kvalifikačními jízdami, každou na čerstvých pneumatikách, po nichž následovala závodní simulace 12 kol na nastavení závodu a vysoké zatížení palivem. DRS zóna nacházející se mezi zatáčkami Estoril a Adelaide byla aktivována pro tento dlouhý test, což pilotkám poskytlo šanci porozumět tomuto zařízení. Den skončil další analýzou dat. Každá žena absolvovala celkem 50 kol.

Technický ředitel FIA Formule 3 Didier Perrin řekl: „Byl to pozitivní den. Chloe i Nerea se na práci velmi soustředily a z tohoto testu vytěžily maximum. Už teď vidíme, jak přínosné to bylo pro ně, ale také pro Abbi Pulling a Hamdu Al Qubaisi.

Bylo pro nás velmi důležité získat zpětnou vazbu od všech čtyř závodnic na vůz, jejich pocit za volantem a na to, co musíme vzít v úvahu, abychom jej ještě vylepšili.”

„Den byl úžasný. Hodně jsem se naučila. Ve srovnání s mým loňským testem jsem udělala spoustu vylepšení. Letos jsem se naučila více o extrakci ze starých pneumatik. S novými pneumatikami musím dát všechno dohromady, protože ovládání pneumatik Pirelli je složité. Ale jsem velmi šťastná,” komentovala test Martí.

„Hodně jsem se zlepšila v rychlých zatáčkách a brzdění. Nyní brzdím později a silněji a v rychlých zatáčkách jsem viděla, že to, co jsem dělala, bylo velmi blízko tomu, co dělal Victor. Během dne jsem se zlepšovala.

Victor nám mohl předat své zkušenosti. Naučil nás, jak správně zahřívat pneumatiky, nebo jak přenášet rychlost do zatáček. To bylo velmi přínosné, stejně jako to bylo s Dennisem Haugerem v loňském roce. Je hezké, že nám dávají nějaké rady, které nám pomohou lépe porozumět autu a postupovat rychleji,” dodává závodnice.

Bentley Mulliner Batur ukazuje elektrickou budoucnost značky