Ženská formulová W Series startuje po roční přestávce během víkendů F1 a na Sport1

Závodní série, která je určena jen pro ženy, a má za cíl dostat jednu z nich do formule 1, se chystá po roční odmlce na návrat. Důvodem odložené sezony byl COVID-19, jenž způsobil problémy s logistikou pro týmy a závodnice.

Štítky: W Series Zveřejněno 24. 06 2021 — Jiří Košta

Po spuštění kvalifikačního programu v září 2019 se mělo sezony 2020 zúčastnit 18 jezdců. Nakonec se to přesunulo na letošní rok, kde uvidíme bok po boku právě tyto vybrané závodnice. Chybět tak nebude například šampionka Jamie Chadwick nebo její nejbližší soupeřka Beitske Visser. Mezi důležité nováčky pak lze zařadit například Abbie Eaton, Irinu Sidorkovou či Nereu Martí.

Během června byl přidán seznam pěti rezervních pilotek, který zahrnuje účastnice sezony 2019 Gosia Rdest, Naomi Schiff Caitlin Wood, Abbi Pulling a Tasmin Pepper.

Rychlé ženy se utkají letos během osmi závodních víkendů, přičemž se jezdí jeden závod vždy v sobotu. Úvod sezony bude na rakouském Red Bull Ringu, kde se ještě všichni zdrží pro další víkend, kde pojedou další závod. Kromě toho se pak pojede na Silverstone, Hungaroringu, Spa, Zandvoortu, Circuit of the Americas. Velké finále proběhne v Mexiku na Autodrómo Hermanos Rodriguez.

Podmínky pro všechny účastnice jsou maximálně férové. W Series je vybavena mechanicky identickými vozy založenými na nedávno uvedeném modelu Tatuus – Alfa Romeo F3 T-318, homologovaném FIA pro použití v regionální formuli 3. Monoposty jsou poháněné přeplňovanými motory 1,8 litru Alfa Romeo upravenými společností Autotecnica Motor, a vybavené bezpečnostním zařízením halo na kokpitu.

Do samotné soutěže se mohla přihlásit kterékoliv závodnice, a nemusela za účast nic platit. Naopak jako podporu dostane vítězka přibližně 12 milionů korun, které má využít pro své další závodění. Menší nevýhodou ovšem je, že si žádná pilotka nesmí přivést své sponzory.

Závody W Series bude po celou sezonu v Česku a na Slovensku vysílat televizní stanice Sport TV, přičemž první závod bude k vidění už tuto sobotu od 16:30 na Sport2 s komentátorem Jiřím Koštou, kterého v roli experta doplní účastnice výběrového testu W Series a automobilová závodnice Gabriela Jílková.

Sestavy pro úvodní závod W Series 2021

Bunker Racing
37 Sabre Cook
5 Fabienne Wohlwend
M. Forbes Motorsport
95 Beitske Visser
17 Ayla Ågren
Puma W Series Team
3 Gosia Rdest
19 Marta García
Racing X
27 Alice Powell
21 Jessica Hawkins
Sirin Racing
85 Miki Koyama
11 Vicky Piria
Veloce Racing
97 Bruna Tomaselli
55 Jamie Chadwick
Ecurie W
7 Emma Kimiläinen
44 Abbie Eaton
Scuderia W
26 Sarah Moore
22 Belén García
W Series Academy
51 Irina Sidorkova
32 Nerea Martí

Elektrický Ford Bronco je pravděpodobně na cestě k výrobě