Ze zákulisí vypjaté atmosféry: Ani Hamilton ani Verstappen svůj přístup nezmění

Tohle je atmosféra, o které jsem dlouhé noci četl v knihách nebo článcích nebo jsem o ní slyšel vyprávět z mnoha dokumentárních či hraných filmů. Atmosféra vyrovnaného boje dvou největších velikánů dané doby, v extrémně vypjatém prostředí, ve kterém žádná ze stran neuzná ani mikro-náznakem, že by ta druhá mohla mít v nečem pravdu. A hodně takových situací jsme v posledních 20 letech zažili, ne že ne. Ale po sedmi letech jakéhosi půstu je tady zpět. Ve velkém. A i když si to mnozí nechtějí přiznat, nacházíme se přímo v jejím epicentru.

Štítky: 2021 Lewis Hamilton Max Verstappen Zveřejněno 29. 07 2021 — Tomáš Richtr

Je to navíc psychologický souboj nejenom mezi jezdci, ale i samotnými týmy a jejich manažery. Verstappen i Hamilton za sebou mají doslova vojska, každé o počtu stovek až tisíců bojovníků, kteří stojí za svým válečníkem. Ano, nemají v ruce meče, oštěpy či samopaly. Jsou to počítače, aplikace a slova. Ale principy vyostřeného boje jsou stejné.

Atmoséfa čtvrtečního Hungaroringu by se dala krájet. Novináře nezajímá skoro nic jiného. Nemluví se o ničem jiném. K tématu incidentu Hamilton – Verstappen během GP Velké Británie 2021 před 14 dny se musí vyjadřovat i ti, kterých se netýká. Jenoduše proto, že jsou na ni dotazováni. Čtvrtek před velkou cenou je takzvaný ‘media day’ – den, během kterého piloti ani šéfové týmů zástupcům médií neutečou, protože jsou to pravidly dané povinnosti. (A na únavu se zatím nikdo nevymluvil.) Je to den, na který se jezdci a týmy připravují stejně poctivě, jako na sobotní kvalifikaci nebo nedělní velkou cenu. Váží se každé slovo, rozmýšlí se každý posunek. Taktika, se kterou se každá ze stran chce prezentovat jako psychicky silnější a naopak tu druhou mentálně destabilizovat.

Můj pohled na kolizi Verstappen – Hamilton

Max Verstappen s úžasně vyzrálým klidem a nadhledem vypráví, jak si s Lewisem Hamiltonem zavolal minulý týden. Jak to, co se stalo, se nedá změnit a jak je nutné se soustředit na nadcházející víkend. Současně přileje oleje do ohně tím, že stále považuje Hamiltonovy oslavy v době jeho pobytu v nemocnici za neuctivé. Vyjádří také podivení nad tím, že sportovní komisaři Hamiltonovu vinu za incident mají za “převažující” (což část viny přičítá samotnému Verstappenovi), nikoli za “kompletní” – čímž Verstappen jednoznačně odmítá jakýkoli svůj podíl.

A upozorňuje, že svůj přístup změnit rozhodně nehodlá!

Podstatně zkušenější Lewis Hamilton před novináře přistupuje s úsměvem. Prozradí, že Verstappena určitě překvapilo, jak mu minulý týden zavolal a že to byl docela pohodový rozhovor. Naznačil, jak se Verstappen chová jinak, když mluví přes telefon přímo s Hamiltonem a jak jinak se vyjadřuje směrem k médiím. Hamilton vyjádřil své přesvědčení, že jeho chování v cíli GP Velké Británie nebylo neuctivé, hlavě proto, že v danou chvíli netušil nic o Verstappenově pobytu v nemocnici. Samotný incident studoval na pozadí dvacetiletých zkušeností a na…

…svém přístupu by nezměnil vůbec nic!

Speciál: Emotivní nehoda pohledem šéfa Red Bullu

Je zřejmé, že Verstappen a Hamilton budou chtít udržet dojem vzájemné úcty a respektu, ale na tvrdosti boje se pro tuto chvíli nic nemění.

Čtvrtek se navíc nesl ve znamení jakéhosi odvolacího řízení. Red Bull využil svého práva a požádal sportovní komisaře o přehodnocení  (zpřísnění) Hamiltonova trestu ze Silverstonu. Ale odvolání je přípustné pouze tehdy, pokud se objeví nové skutečnosti, které nebyly dříve posouzeny. To se nestalo, odovlání bylo zamítnuto a sportovní komisaři tak nevydali ani žádný komentář. Není ale bez zajímavosti, že oficiální zpráva informující o zamítnutí odvolání vyjadřuje určité “znepokojení” nad některými argumenty Red Bullu, které by “mohly nebo nemusely hrát nějakou roli, pokud by bylo odvolání připuštěno” – vyloženě detektivní záhada. Jak je někdy nešťatsným zvykem FIA, více otázek než odpovědí.

Doplnění: Jak prozradil šéf Red Bullu Christian Horner, tato poslední část se týká stížnosti Red Bullu, když ještě během vyšetřování incidentu šéf Mercedesu Toto Wolff tlačil na ředitele závodu a “ovlivnoval komisaře”, aby byli na Hamiltona mírní.

Mercedes ale neúspěšné snahy Red Bullu využil k protiútoku a obvinil Red Bull ze snahy “pošpinit dobré jméno Lewise Hamiltona”.

Nyní trochu víc k věci: Red Bull nasadí motor z britské nehody do pátečních tréninků, aby se přesvědčil, zda funguje, nebo je nutné jej vyměnit za nový. To by mělo velký dopad v pozdějších fázích sezony, kdy by Honda musela nasadit další nový motor nad rámec povolené kvóty, což automaticky znamená pokles na startu závodu o desítky pozic.

V takhle vypjaté atmosféře slavil Fernando Alonso své 40. narozeniny. Úctyhodný věk, díky kterému by třeba Ayrton Senna závodil ještě v roce 2003!

Hurá do víkendu, který navíc přivítá fanoušky na tribunách v celé jejich kapacitě. Na belgickém okruhu Spa-Francorchamps se jede tradiční slavná čtyřiadvacetihodinovka. Úřady schválily zrušení požadavku fanoušků prokázat se očkováním nebo testem. Fakticky první náznak návratu k normálu!

Mercedes už je uražený: Útoky Red Bullu jsou osobní a za hranou