Zdravotní komplikace kvůli motoru? V případě Renaultu ano

Motory Renault byly podle Daniela Ricciarda na začátku sezóny 2015 tak špatné, že jezdcům způsobovaly zdravotní potíže v oblasti krční páteře a s tím spojené bolesti hlavy. Automobilka tvrdí, že za vše mohla její touha po úspěchu, která se ale obrátila proti ní. Hlavním problémem francouzské pohonné jednotky ve voze Red Bull byla její ovladatelnost, respektive běh…

Štítky: Daniel Ricciardo Renault Zveřejněno 16. 12 2015 — Lukáš Štěrovský

Motory Renault byly podle Daniela Ricciarda na začátku sezóny 2015 tak špatné, že jezdcům způsobovaly zdravotní potíže v oblasti krční páteře a s tím spojené bolesti hlavy. Automobilka tvrdí, že za vše mohla její touha po úspěchu, která se ale obrátila proti ní.

Hlavním problémem francouzské pohonné jednotky ve voze Red Bull byla její ovladatelnost, respektive běh motoru, který byl hodně ,trhaný‘ a nekonstantní, neplynulý. Jeho fungování bylo dokonce natolik nevyladěné, že Ricciardo v několika závodech neměl daleko k poranění krční páteře.

Přestože Australan v roce 2014 vyhrál tři závody, letošní pohonná jednotka v kombinaci s vozem nebyla tak dobrá. Nejlepším umístěním Ricciarda je tak druhé místo ze Singapuru.

„Co se týče prvních pár závodů, tak výkon byla jedna věc, a ovladatelnost druhá. Měl jsem bolesti z toho, jak se mi hlava v monopostu prudce pohybovala kvůli nevyrovnanému běhu motoru. Když jsem na to zatlačil, tak auto začalo strašně cukat, kvůli čemuž bylo letos téměř nemožní vyhrát,“ líčí Ricciardo.

To potvrzuje i týmový šéf Christian Horner, který nezapomněl dodat, že jakmile Renault vyřešil ovladatelnost pohonné jednotky, i nadále se objevovaly potíže se spolehlivostí. Problémy francouzského výrobce motorů, respektive důvody jejich vzniku se pokusil objasnit Remi Taffin, provozní ředitel Renaultu.

Podle něj za vším stojí tři hlavní příčiny. „Prvním významným problémem už během testů se ukázaly být písty a jejich spolehlivost. Na testech v továrně se přitom žádné potíže neobjevily. Taktéž byla potíž s určitou částí elektroniky pohonné jednotky, za kterou jsme nemohli dát ruku do ohně.

Poslední díl skládačky tvoří fakt, že jsme vše dlouho testovali na brzdě a čekali na poslední možný okamžik. Specifikace motoru pro první závod byla stanovena příliš pozdě, moc dlouho jsme testovali a nebyli jsme připraveni. Chtěli jsme tak moc uspět, že jsme si nakonec sami pod sebou uřízli větev.“

Motorsports: FIA Formula One World Championship 2015, Grand Prix of Russia, #3 Daniel Ricciardo (AUS, Infiniti Red Bull Racing), *** Local Caption *** +++ www.hoch-zwei.net +++ copyright: HOCH ZWEI +++

Diskuse k článku

Napsat komentář