Mistra světa F1 na zámku Versailles doprovodila řada dalších šampionů

Lewis Hamilton si na slavnostním gala večeru FIA (Mezinárodní automobilové federace) přišel pro pohár mistra světa. Ale objektivně nutno uznat, že nebyl zdaleka sám.

Štítky: FIA Zveřejněno 9. 12 2017 — Tomáš Richtr

Lewis Hamilton vyrovnal počtem titulů mistra světa nejen svého letošního největšího soupeře Sebastiana Vettela, ale také jednu z největších legend F1, Alaina Prosta. Hamiltonovi se podařilo bodovat v každé z letošních velkých cen. Jeho ambicí není vyrovnat rekord Michaela Schumachera v počtu sedmi titulů, ale dosáhnout na pět triumfů Juana Manuela Fangia by prý bylo dobré.

Hamiltona doprovodil Sebastian Vettel a také Valtteri Bottas. Stejně jako šéf vítězného týmu Toto Wolff. Nemohli ale chybět mistři jiných oborů. Třiatřicetiletý Francouz Sébastien Ogier převzal trofej za svůj pátý titul šampiona rallye v řadě.

Timo Bernhard a Novozélanďané Earl Bamber a Brendon Hartley, který letos absolvoval neuvěřitelný nástup na scénu F1, dodatečně oslavovali svůj titul Mistrovství světa vytrvalostních závodů.

“Na Silverstonu to bylo hodně těžké,” vzpomíná čerstvý pilot Toro Rosso F1 Brendon Hartley. “Prvního a druhého v cíli dělilo šest sekund. A my byli těmi poraženými. To byl brutální výsledek pro nás. Ale vyhrát 24 hodin Le Mans samozřejmě pomohlo!”

Titul šampiona cestovních vozů převzal Švéd Thed Björk. A i když se FIA snaží pojmout to progresivně a pozitivně, pravdou je, že šampionát na úrovni ‘mistrovství světa’ letos končí. Nahradí jej ‘pohár’ WTCR, kterého se nezúčastní žádný tovární tým. Jak tomu ale často bývá, závodění možná bude atraktivnější.

Johan Kristofferson získal titul ve FIA World Rallycross Championship, před zkušeným bývalým pilotem a a samotným držitelem Rallycross titulů Mattiasem Ekströmem.

Šampionem formule E stal Lucas Di Grassi.

Uděleny byly také ceny ve zvláštních nebo speciálních kategoriích. Již potřetí se osobností roku stal Max Verstappen, který bezesporu víří (nejen) emotivní vlny formule 1. Akcí roku byl skok v rychlosti 120 km/h při letošní portugalské rallye pilota jménem Esapekka Lappi.

Nováčkem roku je novopečený pilot týmu Alfa Romeo Sauber Charles Leclerc. Prezident FIA Jean Todt udělil dvě své ceny. Jednu převzal šéf reklamní společnosti JCDecaux Group (Jean-Charles Decaux), která propaguje kampaň za větší bezpečnost silničního provozu. FIA odhaduje, že prostřednictvím outdoorové reklamy kampaň v 900 městech 75 zemí dokázala oslovit až 1,5 miliardy lidí.

Druhou cenu prezidenta FIA převzal britský formulový závodník Billy Monger, který v 17 letech přišel o obě nohy při vážné havárii seriálu F4 na britském Donington Parku. Za volant speciálně upraveného auta se dokázal posadit 11 týdnů po tragédii. Jeho pozitivní přístup k osudu a nebojácnost veřejného vystupování je bezesporu velmi inspirující.

AUTO - FIA PRIZE GIVING - VERSAILLES 2017

Trofej za titul v evropské formuli 3 převzala světu F1 nikoli neznámá nastupující hvězda Lando Norris. Vrcholovému šampionátu motokár CIK-FIA vévodili Dexter Patterson, Paolo de Conto a Danny Keirle.

FIAgala2

Diskuse k článku

Napsat komentář