Závody zrušené, přesunuté i náhradní
U příležitosti odložení Velké ceny Číny se můžeme ohlédnout do minulosti a připomenout si jiné závody s podobným osudem. Nutno poznamenat, že Velká cena Číny je oficiálně pouze odložena na neurčito, a mohla by se jet teoreticky mezi posledními dvěma závody v Brazílii a Abú Dhabi. Přinášíme přehled významnějších zrušení velkých cen v historii seriálu.
Grand Prix Bahrajnu 2011
Zatím poslední zrušenou velkou cenou byl závod v Bahrajnu v sezoně 2011. Ačkoli se formule 1 snaží být apolitická, dost dobře to nejde v případech, kdy s hostováním velkých cen pomáhají samotní představitelé zemí. Aktivita známá jako Arabské jaro inspirovala protestující k sérii demonstrací, občanského a násilného odporu v ostrovním státě Bahrajn v Perském zálivu. Protestující požadovali větší politické svobody a rovné postavení pro většinovou ší’itskou populaci. Po krvavém zákroku proti protestujícím na Perlovém náměstí v hlavním městě Manáma 17. února 2011 začali požadovat abdikaci krále Hamada ibn Isy Al Chalífy a ukončení monarchie. Nasazeny byly tanky a pro úvodní závod sezony přišlo nevyhnutelné: jeho zrušení dva týdny před termínem. Od té doby se F1 do Bahrajnu pravidelně vrací a letos se tam pojede už 16. velká cena.
Grand Prix Belgie 1985
Když závodníci přijeli na okruh, dozvěděli se, že ten prošel povrchovou úpravou za účelem zlepšení přilnavosti během deště. Jenomže se tak stalo 14 dní před závodem a během pátečních tréninků se začal povrch dráhy drolit. Noční úpravy problémy během soboty jen zhoršily – jezdilo se o 25 sekund pomaleji než v pátek. V sobotu večer FISA závod zrušila, pořadatelé dostali pokutu a Velké cena Belgie se jela místo toho v září. Do ní nesměl nastoupit nový americký tým Lola-Hart, založený Carlem Haasem (nemá nic společného s Genem Haasem). Tým totiž debutoval až ve Velké ceně Itálie, na originální soupisce GP Belgie tedy vůbec nefiguroval.
GP USA
V roce 1982 byly představeny plány na pořádání velké ceny F1 v New Yorku. “Monte Carlo s atmosférou New Yorku” to mělo být. Závodit se mělo v dějišti tenisového US OPEN ve Flushing Meadows. Jakkoli se závod dostal do kalendáře, protesty ochránců přírody, hrozby žalobami a problémy sehnat sponzory a smlouvu pro živé televizní vysílání zapříčinily odložení závodu o rok. Závod amerických formulí CART, který se jel v New Jersey, byl ale relativně neúspěšný a nevytvořil dobrou referenci. Ecclestone bojoval ještě v letech 1984 a 1985. Pak své úsilí vzdal.
Grand Prix Belgie 1969
Jeden z největších bojovníků za zlepšení bezpečnosti Jackie Stewart volal po změnách na belgický závod v roce 1969. K těm ale nedošlo s tím, že si Stewart vzpomněl pozdě. Pořadatelé podcenili odhodlání pilotů, kteří se rozhodli do závodu nenastoupit a závod musel být zrušen. Vrátil se o rok později, ale byla to poslední velká cena ve starém dlouhém Spa.
Grand Prix Belgie a Holandska 1957
Suezská krize v roce 1956 byl spor o kontrolu nad strategicky důležitým Suezským průplavem, z nějž se později vyvinul ozbrojený konflikt mezi Egyptem na jedné straně a aliancí Velké Británie, Francie a Izraele na straně druhé. Hlavní spor byl o kontrolu nad strategicky důležitým Suezským průplavem. Výsledkem bylo oslabení vlivu evropských mocností, což mělo dopad na požadavek pořadatelů velkých cen v Belgii a Holandsku vůči týmům, aby snížily své finanční nároky. Spor vyústil ve zrušení obou závodů a vznik mezery dlouhé od 19. května do 7. července. Tentokrát ale byla alespoň za jeden závod nalezena náhrada: Pescara u Jaderského moře, kde se jelo na trati dlouhé 25,579 kilometru! Nejdelší trať, na které kdy F1 závodila. Rok před tím byly zrušení závody v Holandsku a Španělsku.
Argentina
Závody v Argentině byly od roku 1961 zrušeny kvůli politické situaci v zemi. Několik týdnů před Velkou cenou Argentiny 1976 byla zrušena i ta. Kvůli válečnému konfliktu mezi Argentinou a Velkou Británií o souostroví Falklandy/Malvíny, Jižní Georgii a Jižní Sandwichovy ostrovy byla zrušena Velké cena Argentiny 1982.
Jižní Afrika
V Jihoafrické republice byl apartheid oficiální státní politikou v letech 1948 až 1994. Kvůli rostoucím projevům veřejného nesouhlasu nejprve týmy Renault a Ligier bojkotovaly závod v roce 1985 a Velká cena Jižní Afriky 1986 byla zcela zrušena.
Katastrofa v Le Mans
Závody ve Švýcarsku, Francii, Německu a Španělsku byly zrušeny v reakci na tragédii v Le Mans, při které přišlo o život více než 80 lidí. Švýcarsko zakázalo motorsport na další desetiletí.
Řada dalších závodů byla zrušena kvůli bezpečnostním nebo organizačním aspektům. Kvůli průniku fanoušků na okruh Velké ceny Mexika 1970 byl závod o rok později zrušen. Na poslední chvíli byla zrušena GP Portugalska 1997, protože pořadatelé neprovedli požadované úpravy okruhu. Není bez zajímavosti, že závod byl nahrazen Velkou cenou Evropy v Jerezu.
Nespočet závodů se nekonal kvůli finančním těžkostem. Ale například Velká cena Belgie 2003 byla zrušena kvůli zákazu tabákové reklamy.
K dnešnímu dni nebyl zrušen žádný závod kvůli počasí. I když se třeba kvalifikace a závod kvůli tajfunu v Suzuce jely v letech 2019 a 2010 ve stejný den.
Diskuse k článku