Zákulisní info: Sauber se rozloučil se svou šéfkou

Podle zatím neověřených informací britské televizní stanice Sky Sports stáj Sauber s okamžitou platností přišla o svoji šéfku Monishu Kaltenbornovou.

4 Štítky: Monisha Kaltenbornová Sauber Zveřejněno 21. 06 2017 — Lukáš Štěrovský

Ta působila v týmu jako výkonná ředitelka od roku 2010, kdy Peter Sauber odkoupil stáj nazpět od končící automobilky BMW. Kaltenbornová se v roce 2011 rovněž stala držitelkou několika akcií Sauberu. Od sezony 2012 pak vešla do historie jako vůbec první ženská šéfka stáje F1.

Kaltenbornová je údajně nespokojena se způsobem, jakým na tým dohlíží investiční manažer a ředitel Pascal Picci. Jedná se o předního investora a člena skupiny Longbow Finance, která se vloni stala klíčovým sponzorem týmu. Přesto ale není prý úplně jasné, jakou roli ve struktuře vlastníků týmu Picci má.

Dosavadní šéfka Sauberu má s tímto investorem údajné neshody, navíc se domnívá, že svými rozhodnutími zasahuje do toho, čeho se Kaltenbornová snaží (nebo spíše snažila) dosáhnout. Majitelé navíc údajně chtěli upřednostňovat Marcuse Ericssona před Pascalem Wehrleinem, na což Kaltenbornová nechtěla přistoupit. Podle některých zdrojů nastal její konec u týmu po vzájemné dohodě.

Známky nejednotnosti rozhodnutí Sauber vykazoval v několika posledních týdnech. Kaltenbornová chtěla najmout nové technické vedení, zatímco majitelé si chtěli ponechat to stávající. Zřejmě už ex-šéfce stáje se nelíbila práce technického ředitele Jorga Zandera, který Sauber během půlroku nedokázal dostat z výsledkové krize.

Posledním hřebíčkem do rakve byla vylepšení, která se nestihla připravit pro GP Španělska. Ve Velké ceně Monaka už nasazena byla, ale zlepšení bylo prakticky nulové.

Objevují se už první spekulace, kdo by tým, který je dva dny před začátkem Grand Prix Evropy bez šéfa, převzít. V úvahu připadají lidé, kteří s touto pozicí už mají zkušenosti – Dave Ryan a Frederic Vasseur, ale třeba i Jost Capito, který si vloni odbyl krátkou misi u McLarenu, nebo Colin Kolles.

Potenciálním problémem pro Sauber je skutečnost, že velké množství zaměstnanců bylo najato osobně právě končící Monishou Kaltenbornvou a hrozí riziko, že s jejím odchodem skončí i oni. Nové zaměstnance by stáj sháněla jen těžko, jak se ukázalo v minulosti – oproti většině týmů totiž nesídlí v Británii, ale ve Švýcarsku. A donutit případné zaměstnance jiných týmů ke stěhování, to není nikdy snadné.

Diskuse k článku

4 komentáře: “Zákulisní info: Sauber se rozloučil se svou šéfkou”

 1. Milan27 napsal:

  Rendy: …od příští sezóny bude mít Sauber motor od Hondy.

  Zrovna tak, jako podepsal na dvě sedačky čtyři jezdce ? 😀 Každá smlouva se dá vypovědět a se současnou Hondou se Sauber vpřed neposune.

 2. Rendy napsal:

  Milan27:
  Pokud to bude Kolles, tak bude ze Sauberu Dacia – „béčko“ Renaultu. Budou mít motory, bude místo pro Sirotkina atd.

  Renaultu Béčko určitě dělat nebude, protože od příští sezóny bude mít Sauber motor od Hondy. 😉

 3. Milan27 napsal:

  Pokud to bude Kolles, tak bude ze Sauberu Dacia – „béčko“ Renaultu. Budou mít motory, bude místo pro Sirotkina atd.

 4. FrancoisCEVERT napsal:

  Takhle „rozhášené“, jako to je v Sauberu, je v podstatě i v Mclarenu,.který, ale oproti Sauberu věří v zisk Titulu

Napsat komentář