Zajímavé statistiky spojené s premiérou v Kataru

Formule 1 se o víkendu vůbec poprvé podívá do Kataru. Okruh Losail může vstoupit do historie řadou několika milníků, o jaké se konkrétně jedná, jsme Vám vypsali v následujícím článku.

Štítky: GP Kataru Historie Zveřejněno 18. 11 2021 — Vašek Štěpánek

Letos se formule 1 ve své historii vůbec poprvé podívá do Kataru. Bude se závodit na mezinárodním okruhu Losail.

Katar se stane 33. zemí, která kdy hostila závod formule 1.

Okruh Losail bude celkově už 75. okruhem, na kterém se budou prohánět vozy královny motorsportu.

Pokud v neděli vyhraje v Kataru Lewis Hamilton, bude to celkově už 30. okruh, na kterém alespoň jednou získal vítězství.

Valtteri Bottas má šanci získat v Kataru 3. pole position v řadě, což se finskému jezdci ještě nikdy v kariéře nepovedlo. Pokud by navíc pilot Mercedesu zajel v neděli nejrychlejší kolo závodu, bylo by to jeho 20. v kariéře.

Povede-li se Red Bullu v Kataru vyhrát, bude to historicky 75. vítězství pro stáj z Milton Keynes ve formuli 1, do které tým vstoupil v roce 2005. Pokud by navíc Red Bull v neděli zajel nejrychlejší kolo, bylo by to rovněž 75. v historii týmu.

Pokud se Verstappenovi o víkendu podaří vyhrát, bude to jeho 20. vítězství ve formuli 1. Zároveň by se jednalo o 10. vítězství pro nizozemského závodníka v letošní sezoně.

Získá-li Verstappen o nadcházejícím víkendu alespoň jeden bod, prodlouží tak svou aktuální bilanci na 14. víkendů v řadě, ve kterých získal body (počítáme i sprinty).

Sergio Pérez má příležitost překonat hranici 100 kol ve vedení. Dosáhne toho tehdy, podaří-li se mu odjet v Kataru alespoň jedenáct kol na prvním místě. Mexičan na okruhu Losail navíc už jednou vyhrál, a to v roce 2009 v šampionátu GP2 Asia Series.

Je to trochu méně pravděpodobné ale stejně, pokud by se Leclercovi v Kataru podařilo získat pole position, bylo by to jeho 10. v dosavadní kariéře. Pokud by ale pilot Ferrari skončil druhý, i tak by to bylo jeho celkově 10. umístění v první řadě na startu.

Sainz má v Kataru příležitost dokončit svůj 13. závod v řadě na bodech, což je aktuálně nejvíce z celého startovního pole.

McLaren v Kataru bude slavit úchvatné jubileum – 900. závod ve formuli 1 (nepočítáme závod v USA v roce 2005). Stáj z Wokingu bude tak druhým týmem, kterému se tohoto výročí podařilo dosáhnout. Před ním je, trochu symbolicky, Ferrari, které svůj 900. závod odjelo v Belgii v roce 2015.