Zajímavá čísla o premiérové GP Saúdské Arábie

Formuli 1 příští týden čeká další exotická novinka. Královna motorsportu se vůbec poprvé ve své kariéře podívá do Saúdské Arábie do města Džidda. Tento článek se věnuje a má představit samotný okruh z pohledu čísel…

Štítky: GP Saúdské Arábie Zveřejněno 28. 11 2021 — Vašek Štěpánek

6 175

Přesně tolik metrů měří zcela nově vybudovaná trať a po belgickém Spa půjde o druhý nejdelší okruh v kalendáři. Závod je vypsán na 50 kol a jezdci budou mít k dispozici hned tři DRS zóny, což je oproti Kataru (jen jedna zóna), velká změna.

322

Džidda bude bezkonkurenčně nejrychlejším okruhem na světě. Simulace napovídají, že vozy by zde mohly klidně dosahovat rychlosti až 322 km / h.

3 300

Dlouhý městský okruh vyžaduje také poměrně velkou míru bezpečnostních opatření. Kromě třináct kilometrů dlouhého oplocení disponuje Džidda také 3 300 samostatnými díly betonové zdi kolem okruhu, kolem nichž jsou rozmístěny další TecPro bariéry.

Elektrický Volkswagen Passat ve výrobních plánech? Automobilka tajně testuje

37 000

Ano, přesně tolik tun asfaltu bylo na výstavbu celého okruhu v Saúdské Arábii spotřebováno.

7

Největším zájmem promotérů a samotné F1 je kvalitní závodění. Trať by snad měla nabízet hned několik možností k předjíždění, a to i mimo DRS zóny. Právě proto bylo kolem okruhu vybudováno celkem 7 moderních tribun.

1 500

Předposlední závod letošní sezony se rovněž uskuteční v noci. Kvůli další noční show bylo potřeba vyřešit umělé osvětlení okruhu. K tomu má pomoci celkem 1 500 světelných panelů s více než 20kilometrovými napájecími kabely.

12

Okruh leží doslova na pláži rudého moře a celý komplex se nachází jen dvanáct kilometrů od samotného centra druhého největšího města Saúdské Arábie.

504 242

Automobilová a motocyklová federace Saúdské Arábie překonala rekord v kategorii největší postavený model formule 1 z lega. Exemplář je v zelenobílém provedení (barvy saudskoarabské vlajky) a skládá se z více než půl milionu kostiček.