Začala válka ve Ferrari? Jezdci vynechali společné setkání s novináři

Slibně rozjetý závod v brazilském Interlagosu dopadl pro Ferrari katastrofou. Charles Leclerc a Sebastian Vettel v šedesátém šestém kole vzájemně kolidovali a závod pro ně předčasně skončil.

Štítky: Ferrari GP Brazílie Zveřejněno 17. 11 2019 — Lukáš Podstata

Od začátku bylo patrné, že Ferrari alespoň z části dokázalo najít svoji rychlost, kterou postrádalo při Velké ceně USA. Charles Leclerc po skvostném prvním kole rychle postupoval pořadím a na začátku jedenáctého kola byl Monačan již na šestém místě. Jeho týmový kolega Sebastian Vettel se po startu propadl za Lewise Hamiltona a kroužil po většinu závodu na třetím místě.

Poté co Valtteri Bottas odstavil svůj nepojízdný mercedes a na trati se objevil safety car, se celé startovní pole sjelo a vypadalo to, že Ferrari a především Charles Leclerc po startu ze čtrnáctého místa bude mít možnost zabojovat o stupně vítězů.

Restart závodu se ovšem vůbec nepovedl Sebastianovi Vettelovi, který se propadl za Alexandera Albona. A nyní se dostáváme k inkriminovanému momentu, ke kterému pravděpodobně vše směřovalo celou sezonu.

Vettel probrzdil v nájezdu do Sennových esíček a dal tak příležitost k předjetí Leclercovi. Tomu se útok povedl a zdálo se, že je dobojováno. Vettel měl ovšem lepší výjezd ze zatáčky číslo tři a zaútočil zpět na svou ztracenou pozici. Při předjížděcím manévru ovšem došlo ke kontaktu a následnému defektu u obou monopostů Ferrari. Závod, který vypadal z pohledu italského týmu jako povedený, se rázem stal tragédií a dost možná začne interní válku mezi oběma jezdci, jejichž vztahy jsou dlouhodobě napjaté.

Z rádiové komunikace je jisté, že oba aktéři na sebe byli hodně naštvaní. Na druhou stranu prohlášení po závodě je do značné míry neutrální, byť protichůdné. Možná je ovlivněno i zásahem dalších zaměstnanců Ferrari, kteří budou chtít tento problém maximálně „ututlat“ a vyřešit interně, protože takovýto kolaps rozhořčil nejednoho fanouška italského týmu. Oba jezdci dokonce nebyli na tradičním společném setkání s novináři, kam se dostavil jen šéf Mattia Binotto. Na další vývoj situace a eventuálních opatření si tak všichni musí počkat…

Poničený monopost SF90 Sebastiana Vettela.

Charles Leclerc po závodě popsal situaci z šedesátého šestého kola takto: „Z mého pohledu jsem ho předjel v zatáčce číslo jedna. Ve třetí zatáčce jsem si byl plně vědom, že mi to bude chtít Sebastian vrátit, a to nakonec udělal. Na konci rovinky jsme byli vedle sebe ale nechal jsem mu dostatek místa. Sebastian však změnil stopu a viděl jsem, že jsme opravdu blízko sebe.

Všechno se stalo opravdu rychle. Jak Sebastian změnil stopu, dotkli jsme se a já měl okamžitě defekt. Myslím si, že když budu mluvit za nás oba, tak cítíme, že jsme tím zkazili celému týmu závod. Určitě tuto situaci hodíme za hlavu a budeme se Sebastianem nadále spolupracovat.“

V podobném duchu mluvil i druhý zúčastněný Sebastian Vettel, který ovšem dodal, že mu Leclerc údajně nenechal dostatek místa. „V inkriminovaný okamžik jsem neměl na pravé straně dostatek místa. Vyjel jsem lépe ze třetí zatáčky a pokusil se o předjetí. Výsledek je pro celý tým ostuda, protože jsme ani jeden nedokončili závod,“ řekl Vettel.

Diskuse k článku

Napsat komentář