Force Indii zachránil Bernie Ecclestone. Doplatí na to Williams

Bývalý šéf formule 1 Bernie Ecclestone prý výrazně pomohl novým akcionářům týmu Force India dostat tým z nucené správy. Ecclestone takovou informaci nechal zveřejnit sám přes svého neoficiálního tiskového mluvčího Christiana Sylta z magazínu Forbes. Výrazné přeskupení zejména finančních sil ale znamená obrovskou ránu pro Williams.

1 Štítky: Bernie Ecclestone Finance Force India Williams Zveřejněno 11. 08 2018 — GPF1.cz

Tým Force India byl zachráněn z procesu nucené správy konsorciem převážně kanadských zámožných podnikatelů v čele s Lawrencem Strollem. Módní magnát, jehož syn Lance Stroll závodí pro Williams a v důsledku současných kroků se přesune do Force Indie, stojí například za zrodem značky Tommy Hilfiger, která dnes sponzoruje Mercedes. Jeho  majetek je odhadován na 2,7 miliardy dolarů.

„Celé dopoledne jsem strávil s lidmi pracujícími na Force Indii,“ cituje Forbes Bernieho Ecclestona. Ten má s Lawrencem Strollem dobré vztahy. Před čtyřmi lety spolu řešili Strollův kapitálový vstup do celé F1. Bernie Ecclestone má také dobré vztahy s Johnym McCawem mladším, investorem v oblasti telekomunikací, který je členem konsorcia zachraňujícím Force Indii. McCaw je jedním ze čtyř bratrů, kteří ke svému bohatství přišli prodejem firmy Cellular telco společnosti AT&T za 12,6 miliard dolarů v roce 1994. V roce 1998 si McCaw od Bernieho Ecclestona za odhadovaných 40 milionů dolarů koupil sbírku šesti historických závodních vozů Ferrari.

Force India je zachráněna, příští rok pro ni bude závodit Lance Stroll

Tým Force India v posledních letech dlužil, kam se podíval. Jedním z věřitelů byl britský celní úřad H.M. Revenue & Customs. Minulý měsíc právě tento úřad požádal londýnský soud o likvidaci týmu. Sergio Pérez ve spolupráci s Mercedesem, který Force Indii dodává motory a další technologie, ale prosadil mírnější verzi nucené správy, která umožnil týmu nadále fungovat v běžném režimu. Pérezův krok totiž sebral management týmu z rukou tehdejších majitelů a kontrolu nad ním převzal nucený správce, který pomohl uzavřít dohodu s novým konsorciem. Byl to chytrý krok, protože noví investoři museli zaplatit méně peněz, než co léta za tým žádal Vidžaj Mallya.

Nové konsorcium tvoří Lawrence Stroll, další kanadský businessman Andre Desmarais, Jonathan Dudman ze společnosti Monaco Sports and Management, přední podnikatel v módě John Idol, již zmíněný investor v oblasti telekomunikací John McCaw Jr, finanční expert Michael de Picciotto a Strollův obchodní partner Silas Chou.

Chou a Stroll před lety koupili dnes luxusní značku Michael Kors, kterou v roce 2011 přivedli na burzu. Vlastnili luxusní klenotnickou značku Asprey, která v devadesátých letech sponzorovala Ferrari. Stroll vlastní Circuit Mont Tremblant, trať, která v letech 1968 a 1970 hostila GP Kanady. Kapitálově vstoupil do Williamsu a vytvořil tak prostor pro angažmá svého syna Lance, za kterého platí odhadovaných 20 milionů dolarů ročně. Forma Williamsu je ale jednou z nejhorších v historii a to jen povzbudilo Lawrence Strolla ke koupi Force Indie. V minulosti Stroll jednal o odkoupení týmu Sauber.

Pokud Williams skončí na posledním místě, představuje to ztrátu přibližně 21 milionů dolarů na prize money. Na konci roku navíc odejde titulární sponzor Martini, který platí 25 milionů dolarů ročně. V součtu to znamená přibližně ztrátu 66 milionů dolarů, což představuje více než třetinu rozpočtu Williamsu.

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Force Indii zachránil Bernie Ecclestone. Doplatí na to Williams”

  1. INF_11 napsal:

    A kdo zachrání Williams? 🙂
    Mercedes, výměnou za B-tým…

Napsat komentář