Za upadlé zrcátko nebude hrozit odstoupení ze závodu

FIA komunikuje s týmy opatření, podle kterého by neměl pilot dostat signál černooranžovou vlajkou nařizující jeho jízdu do boxů, když má upadlé zrcátko. Za to dostal tým Alpine a Fernando Alonso po GP USA časový trest, který byl ale následně zrušen.

Štítky: Pravidla Zveřejněno 4. 11 2022 — GPF1.cz

Sportovní ředitel Alpinu Alan Permane prozradil, že celou záležitost řešili s FIA a že ta poleví v nárocích, kdy je auto považováno za nezpůsobilé a nebezpečné.

“Dostali jsme od FIA zprávu, ve které konkrétně říkali, že ztráta zrcadla by nebyla považována za důvod pro černooranžovou vlajku. Jedním z mých argumentů, který bohužel tehdy nezabral, byla Velká cena Japonska 2019, myslím, že to byl Charles a Lewis kolidovali v sedmém kole. Oba přišli o zrcátko a pak zbytek závodu jeli tak, že každý měl jen jedno zrcátko a nebyla na to žádná reakce,” vysvětlil Alan Permane.

Takže jsem měl pocit, že v tom byl nějaký precedens. V závodě v Austinu jsem měl pocit, že to nebylo v žádném případě nebezpečné. Fernandovi říkali… Jediný okamžik, kdy měl někoho za sebou, bylo posledních pár kol, kdy tam byl Lando, jeho inženýr mu každý sektor říkal odstup, takže třikrát za kolo dostal odstup od Landa. Fernando nastavoval svůj vůz tak, aby na Landa viděl z levého zrcátka. Ale myslím, že jsme dosáhli… Pokud přijmeme tyto pokyny od dalšího závodu, myslím, že jsme se dostali na rozumný kompromis.”

Závodní ředitel Mercedesu Andrew Shovlin přidal:

“Opravdu nechceme černooranžové vlajky na každém závodě, protože jsme přežili spoustu let, kdy se používaly správně a zřídka. A my prostě potřebujeme nechat jezdce, aby se věnovali jízdě a nebáli se příliš přiblížit k jinému vozu.”