Za jakých okolností bude Mick Schumacher tento víkend šampionem

O titulu v královské formuli 1 je už dva týdny rozhodnuto, stále ale není jasné, kdo se stane šampionem juniorské kategorie formule 2. Nejlépe to má rozjeté Mick Schumacher, do konce sezony ale stále zbývají čtyři závody...

Štítky: Formule 2 Mick Schumacher Zveřejněno 27. 11 2020 — Petr Čermák

Po dvou měsících se na obrazovky vrátí juniorský šampionát formule 2, který je mnohými považován za poslední příčku na žebříku do královské F1. O víkendu nás čekají dva závody a další dva pak za týden na bahrajnském „Indy“ okruhu.

Už tento víkend však můžeme znát odpověď na otázku, kdo se stane letošním šampionem. Lídr tabulky jezdců a syn sedminásobného mistra světa formule 1 Mick Schumacher drží v rukou nejlepší karty. Pokud se mu povede v následujících dvou závodech získat značnou bodovou výhodu před svými rivaly, může se stát celkovým šampionem.

V současnosti má Schumacher na svém kontě 191 bodů. Jeho letošní sezonu bychom měli rozdělit na dvě části – v té první se mu vůbec nedařilo a mnohdy měl i smůlu. Nešťastné závody v Rakousku vystřídala dvě třetí místa v Maďarsku, po nich ale Němec opět nedokázal uspět. V té druhé polovině Schumacher exceloval, zlom přitom nastal až o víkendu GP 70. výročí – tehdy v rámci nedělního závodu poprvé zabojoval o vítězství se svým týmovým kolegou Robertem Švarcmanem. Vzájemný střet obou jezdců Premy ale korunoval novým vítězem Jukiho Cunodu.

Mick Schumacher je letos nejlepším „startérem“. Jeho první kola se dají srovnávat například s výkony, které svého času předváděl nejen u Renaultu Fernando Alonso. Z pole position do sobotního závodu se Schumacher ještě neradoval, ale jeho přesnost po zhasnutí červených světel ho pokaždé zařadila do boje o přední příčky. Příkladem jsou závody v Monze a Soči – do obou podniků startoval sedmý, ale už v první zatáčce byl Schumacher druhý. Oba závody nakonec vyhrál.

Přetlak může vyrobit překvapení: Schumacher a Mazepin do Haasu? Pérez do Williamsu?

Kdo jsou Schumacherovi rivalové?

Matematicky má šanci na zisk titulu ve formuli 2 stále ještě 9 jezdců, započítávat bychom tedy měli i devátého Lucu Ghiotta. Reálně se ale můžeme (kromě Schumachera) zmínit o pěti jménech, počínaje druhým Callumem Ilottem.

Ilott letos vedl značnou část sezony a společně s Robertem Švarcmanem mají na svém kontě největší počet vítězství. Brit ale není příliš konzistentní, což ho v průběhu roku znevýhodnilo oproti Micku Schumacherovi. Pro obraznost – Schumacher se umístil v top 6 ve všech posledních 10 závodech. V boji o titul tedy Ilott zaostává o 22 bodů.

Reálnou šanci má stále i junior Red Bullu, Japonec Júki Cunoda. Mladík, který je pro příští sezonu spojován se sedačkou u AlphaTauri, ztrácí na vedoucího Schumachera 44 bodů. Sám ale přiznal, že jeho letošním cílem je vyhrát titul a že i s takto výraznou ztrátou lze bojovat. Cunoda bojuje kromě titulu také o superlicenci pro účast v závodech F1 – potřebuje tedy skončit v nejlepší čtyřce.

Čtvrtý pilot Red Bullu? Kdo je Yuki Tsunoda

Čtvrtým kandidátem je Christian Lundgaard. Dánský junior, který je součástí akademie Renaultu, letos dvakrát zvítězil a celkově stanul na stupních vítězů šestkrát. V boji o titul ztrácí 46 bodů.

Se ztrátou 51 bodů se na pátém, respektive šestém místě nachází ruští závodníci Robert Švarcman a Nikita Mazepin. Švarcman letos dokonce vedl šampionát a sezonu zahájil velmi pozitivně – v posledních čtyřech závodech ale nedokázal ani jednou bodovat.

Může Schumacher slavit už tento víkend?

Ano, může. Zaprvé musí prokázat, že za poslední dva měsíce nezlenivěl. Zadruhé potřebuje získat nejvíce bodů ze všech – pokud se mu povede do konce víkendu ze současného dvaadvacetibodového náskoku vykouzlit náskok čítající 49 bodů, může se mladý Schumacher stát letošním šampionem.

To by znamenalo, že by musel získat o 27 bodů více než Callum Ilott. V letošní sezoně se mu to ale ani jednou nepovedlo – nejblíže k tomu byl v Belgii, kde svého britského rivala předčil o 26 bodů. Zároveň musí udržet náskok nad Cunodou a Lundgaardem, ani jeden ho nesmí bodově předčit.

Je tedy možné, aby Schumacher titul oslavil už o tomto víkendu, pravděpodobnější ale je, že se o letošním šampionovi formule 2 rozhodne až příští týden na vnější variantě okruhu v Sachíru. Jedno je ale už nyní jisté – poprvé po několika letech je ve hře více jmen, což bezpochyby vyústí ve velmi napínavý finiš.

Časový harmonogram závodního víkendu F2

Jízda Den a čas
Volný trénink 10:35 – 11:20
Kvalifikace 14:15 – 14:45
Hlavní závod (Sport 1) 10:10
Sprint závod (Sport 2) 11:00

Rolls-Royce plánuje do konce dekády elektromobil