Williams: Tak našlapaný kalendář není udržitelný

Šéf Williamsu Simon Roberts je přesvědčen, že letošní sezona, která zahrnuje rekordních 23 závodů, není udržitelná. Týmy pravděpodobně budou muset své zaměstnance střídat.

Štítky: Simon Roberts Williams Zveřejněno 15. 02 2021 — Vašek Štěpánek

Letošní šampionát čítá rekordních 23 velkých cen. Sezona by měla začít na konci března v Bahrajnu a končit v polovině  prosince v Abú Dhabi. V kalendáři se k tomu všemu také objeví tři závody během tří víkendů.

„Nechci, aby to vyznělo zle, ale budeme muset najít způsob, jak se přizpůsobit a flexibilně se připravit na tak dlouhou sezonu,“ řekl Simon Roberts.

„Mýlíte se, jestli očekáváte, že tým, který nasadíme v předsezonních testech, bude v akci až do poslední velké ceny. Z logistického hlediska to není možné. Snažíme se vymyslet systém rotace mezi zaměstnanci. Vloni jsme to zkusili v Turecku. Díky skvělé podpoře každého v továrně a vysoké míře nasazení jsme tehdy uspěli. Bylo to úžasné, ta energie, obětavost a práce každého zaměstnance.

Na těchto zkušenostech bychom mohli letos stavět. Víme, že rotace mezi lidmi na jednotlivé závody funguje. Je potřeba se ale ujistit, že budeme flexibilní a stále konkurenceschopní.“

V průběhu loňského roku tým Williams odkoupila americká investiční společnost Dorilton Capital. Rodina Franka Williamse, zakladatele závodního týmu, se tak definitivně rozloučila se sportem.

„Ano,“ odpověděl Roberts na otázku, zde nová vlastnická struktura pomůže Williamsu odpoutat se z posledních příček ve startovním poli. „Myslím, že nám to skutečně pomůže. Samozřejmě, jsme stále vděční Frankovi (Williamsovi) co zde dokázal vybudovat. Bohužel dnešní F1 je něco jiného.

Dnes potřebujete peníze. Zaměstnáváme 670 lidí, kterým musíte zaplatit. Musíte mít také dostatek financí pro vývoj nového vozu, což nyní máme. Jsme finančně zajištěni a musíme peníze investovat tam, kde je to třeba a postupně se vracet do popředí startovního pole.“

Autonomní Volkswageny by měly na trh přijít do pěti let