Williams obhajuje Strollovo angažmá jakožto platícího jezdce. Nevidí důvod ke kritice

Šéfka Williamsu nechápe kritiku, která souvisí s angažováním Lance Strolla. Ani jedna ze stran se nebrání faktu, že tento mladý pilot si závodní sedačku v týmu zajistil především díky vysoké finanční podpoře. Lance Stroll, osmnáctiletý šampion evropské série formule 3, v letošní sezoně nastoupí za Williams, a to rovnou na místo závodního pilota. Na raketovém…

Štítky: Claire Williamsová Lance Stroll Williams Zveřejněno 9. 01 2017 — Marie Tomšíková

Šéfka Williamsu nechápe kritiku, která souvisí s angažováním Lance Strolla. Ani jedna ze stran se nebrání faktu, že tento mladý pilot si závodní sedačku v týmu zajistil především díky vysoké finanční podpoře.

Lance Stroll, osmnáctiletý šampion evropské série formule 3, v letošní sezoně nastoupí za Williams, a to rovnou na místo závodního pilota. Na raketovém vzestupu kariéry má nemalý podíl jeho otec, jehož majetek se odhaduje na 2,4 miliard dolarů. Ten mu pomohl financovat účinkování v týmu Prema F3, se kterým v loňském ročníku získal titul. Zároveň byl součástí vývojového programu Williamsu.

Strollovy zkušenosti nejsou zas tak rozsáhlé, to samé se ovšem nedá říct o jeho finančních možnostech. Za rozhodnutí angažovat platícího pilota si Williams vysloužil rozsáhlou kritiku. Britský tým se obhajuje faktem, že formule 1 je byznys, který vyžaduje vysoký rozpočet.

„Angažování každého pilota má své obchodní důvody. Alonso přicházel s finanční podporou, možná ne osobní, ale přitahuje sponzory. Díky němu je tady Santander. Jenson Button, Sergio Pérez, to je to samé. Nechápu, proč v takovém sportu, který je zároveň byznysem vyžadující rozpočet přesahující milion liber, je tolik negativního kolem pilota, který přináší finanční podporu.

To není otázka jen formule 1. Motorsport je celkově drahou záležitostí, nedostanete se na vrchol, pokud na závodění nezískáte nějaký významný rozpočet. Nevím, proč lidé kritizují pilota, který má finanční podporu. Bez nich by několik týmů nepřežilo, pak by nepřežil ani sport jako takový. Obchodní model formule 1 se změnil. Je to mnohem dražší sport než kdykoliv předtím, takže někdy takové situace prostě vznikají.“

Stroll přichází do formule 1 rovnou z formule 3. Riskuje Williams tímto rozhodnutím? „Mohli byste říct to samé o Maxovi Verstappenovi a jeho angažování u Red Bullu? Pokud jde o Lance, se vší zdvořilostí si myslím, že to je naše rozhodnutí. Vzhledem k jeho věku dosáhl velkého množství úspěchů – vyhrál každý šampionát, kterého se zúčastnil.

Ano, bude to nováček a ano, bude dělat chyby, ale podle toho, co jsme viděli, tak se dokáže opravdu rychle učit. Měli bychom mu dát šanci, aby dokázal, že má talent a své místo si zaslouží. Jsme seriózní tým se seriózními cíli. Neposadili bychom ho do auta, kdybychom mu nevěřili,“ dodala Williamsová.

Čtěte dále: Mercedes přiznává zájem o Bottase. Naráží ale na podmínky Williamsu

Foto: formulaspy.com

Diskuse k článku

Napsat komentář