Williams chce zůstat nezávislým týmem, ale ví, že to nepůjde

Šéf Williamsu Simon Roberts přiznal, že v Grove přehodnotí svůj status čistě nezávislého týmu a poohlíží se po možnosti spolupráce s dalšími stájemi.

Štítky: Williams Zveřejněno 26. 12 2020 — Lukáš Štěrovský

Willams se pod vedením Claire, dcery zakladatele týmu Franka Williamse, prezentoval jako ryze nezávislý tým, jak ostatně platilo po celou jeho historii. Přestože Williams používal stejně jako třeba Racing Point motory Mercedes, sám si navrhoval vlastní převodovku namísto zakoupení produktu Stříbrných šípů.

Simon Roberts, který byl už potvrzen jako šéf stáje pro rok 2021 poté, co tým dočasně vedl po italské Grand Prix, teď ale přišel s prohlášením, které odpovídá vizi nových vlastníků: americká společnost Dorilton Capital už dříve uvedla, že tým povede po svém, avšak s respektováním jeho úctyhodného odkazu. Nově se Williams nebude bránit užší spolupráci s jinou stájí.

„Jsme nezávislý tým a tím také zůstaneme. Ale existuje prostor pro spolupráci,“ uvedl Roberts. „Vidíme výhody takových vztahů u jiných stájí. Nechceme se ale stát B-týmem. Chceme si zachovat naši nezávislost, ale současně být konkurenceschopnějšími.

Do budoucna jsme otevření rozšíření spolupráce. Její specifikace by se odvíjela podle toho, kde jsme silní, a o čem si interně myslíme, že v tom máme slabiny a tím pádem potřebujeme podporu a pomoc. Zjednodušeně řečeno: pokud jsme v něčem dobří a můžeme to dělat sami, měli bychom se na to zaměřit. Pokud je něco, co nám nejde, měli bychom být připraveni koupit to od někoho, kdo to může levně nabídnout.“

Právě cena bude klíčovým faktorem, protože F1 zavede v příštím roce rozpočtový strop ve výši 145 milionů dolarů, který posléze zredukuje na 140 milionů a od roku 2023 na tři další sezony na 135 milionů. „Nebudete si moci dovolit být neefektivní, a na to se zaměřujeme. Musíme si být jistí tím, že když děláme šasi, jsme v tom vážně dobří. Toto musíme aplikovat na celé auto,“ vysvětluje Roberts.

Šampion formule 1 Nico Rosberg chce levné elektromobily

Roberts dřív pracoval v McLarenu a Force Indii.