Walter Wolf Racing, tým, který hned v prvním závodě zvítězil

Včera uplynulo přesně 43 let od debutu týmu Walter Wolf Racing, který kvůli mnoha odstoupením soupeřů dokázal ve svém debutovém závodě zvítězit.

Štítky: Historie Walter Wolf Racing Zveřejněno 10. 01 2020 — Lukáš Podstata

První zastávkou ročníku 1977 bylo argentinské Buenos Aires, kde se většina fanoušků těšila na výkon Carlose Reutemanna, který přestoupil po sezoně 1976 do Ferrari. Na startu se však také objevil nový tým, který nesel název Walter Wolf Racing a debut Reutemanna v italské stáji naprosto zastínil.

Všechno ovšem započalo daleko dříve. Walter Wolff usiloval o založení týmu již předešlé dvě sezony společně s Frankem Williamsem, ale ke vzájemné dohodě niky nedošlo a Wolf byl nucen vytvořit si vlastní tým od základů. Konstruktérem a zároveň designérem nového vozu, který nesl název WR1, se stal Harvey Postlethwaite, který dříve působil u týmu March a Hesketh.

Pilotem nového monopostu nebyl nikdo jiný než zkušený Jody Scheckter, který po působení u McLarenu a Tyrrellu našel další angažmá. Scheckter se za důvěru dokázal svému novému zaměstnavateli odměnit už v kvalifikaci, kdy obsadil jedenáctou příčku, ale nikdo tenkrát netušil, co šíleného se stane následující závodní den.

Jody Scheckter v monopostu týmu Walter Wolf Racing.

Z pole position odstartoval James Hunt z McLarenu, ale velmi záhy ho na prvním místě vystřídal John Watson z týmu Brabham. V závodě odstoupilo množství vozů, a to kvůli technickým závadám nebo kolizím. Problémy se nevyhnuly Laudovi, Petersonovi, Massovi, Huntovi či Depaillerovi. Jody Scheckter šetřil svou techniku a po odstoupení mnoha soupeřů se postupně probíjel pořadím vpřed. Jihoafričan však i přes šetrné tempo dokázal v úmorném argentinském horku předjet Reutemanna, Pryce, či Andrettiho.

Poslední kořistí Schecktera byl Carlos Pace z Brabhamu, ale i ten v závěru závodu začal zpomalovat a najednou se při premiéře objevil nový tým na prvním místě. Jody Scheckter si plně uvědomoval, že už nemá téměř žádného soupeře a dokázal protnou cílovou pásku jako první – rázem byla senzace dokonána! Tým Walter Wolf Racing hned při svém debutovém závodě vystoupal na nejvyšší stupínek a tím zaskočil všechnu konkurenci.

Sezona 1977 byla pro nováčka v šampionátu do jisté míry snová a po dalších dvou vítězstvích tým zakončil premiérovou sezonu na čtvrtém místě v Poháru konstruktérů. Následoval však postupný propad a po sezoně 1979 úplný odchod z formule 1. Jak rychle a s pompou dokázal tým Waltera Wolfa do královny motorsportu vstoupit, tak téměř stejně rychle z ní i zmizel. Nikdo mu však neodpáře heroický kousek, který společně s Jody Scheckterem v Argentině dokázal.

Diskuse k článku

Napsat komentář