Vztah pilot – závodní inženýr je jako manželství, říká Verstappen

Šampion dvou posledních let Max Verstappen otevřeně promluvil o vztahu se svým závodním inženýrem. Nizozemec popsal dynamiku vzájemného vztahu a přirovnal jej k manželství.

Štítky: Max Verstappen Red Bull Zveřejněno 6. 12 2022 — Vašek Štěpánek

Max Verstappen je znám pro svou prudší povahu. Každý pilot leckdy na trati zažije vypjaté momenty, a proto se práce závodního inženýra považuje za jednu z nejpodstatnějších. Není neobvyklé, když má poradce pilota i doktorát z psychologie.

Dvojnásobný šampion už dlouhodobě pracuje s Gianpierem Lambiasem, kterého můžeme často slýchat v rádiových komunikacích nizozemského závodníka. Samotný Verstappen už několikrát uznal, že za velkou část úspěchu vděčí právě svému inženýrovi.

„Náš vztah je skoro jako manželství. Občas na sebe křičíme a dohadujeme se, ale zároveň jsme si vědomi, že jeden potřebuje druhého. Stále jsme si ale nevyjasnili, kdo je táta a kdo máma,“ žertuje 24letý pilot Red Bullu.

Lambias dříve působil ve Force Indii, kde rok [2014] spolupracoval i se Sergiem Pérezem. Poté se přesunul do Red Bullu, kde plynule převzal pozici závodního inženýra přicházejícího Maxe Verstappena, kterému tehdy bylo pouhých osmnáct let.

„Občas se zasmějeme jedné historce. Původně měl [Lambias] pracovat se Sebem. Ten ale odešel do Ferrari, a nakonec skončil se mnou. Jsem za něj vděčný. Velká část mých úspěchů jde za ním a moc si vážím.

Každý [z pilotů] potřebuje takto úzký vztah se svým inženýrem. Vzájemně se respektujeme a víme, kdy na sebe zatlačit. Nechci připouštět žádnou změnu a doufám, že on [Lambias] také ne,“ přiznal odlehčeně dvojnásobný šampion.