Vztah McLaren-Honda těsně před rozpadem

Podle posledních spekulací vše spěje k tomu, že po tříletém partnerství se McLaren rozejde s dodavatelem pohonné jednotky Honda.

3 Štítky: Fernando Alonso Honda McLaren Zveřejněno 3. 09 2017 — Lukáš Štěrovský

Informaci hlásí různé zdroje, například britská televizní stanice Sky Sports. Oficiální oznámení o ukončení spolupráce by mohlo přijít koncem týdne. Odchod Hondy by mimo jiné měl rovněž znamenat setrvání Fernanda Alonsa v McLarenu.

Přestože Honda přivezla do Itálie určitá vylepšení pohonné jednotky, ani jeden z jejích závodníků cíl nespatřil. „Musíme být víc konkurenceschopní,“ hlásal po závodě šéf McLarenu Zak Brown. „Tento víkend ukázal, že jsme neučinili žádný znatelný pokrok.“ Tady snad ani netřeba číst mezi řádky – jasný vzkaz směrem k japonskému motoráři.

Během Grand Prix Itálie se vedení McLarenu hned několikrát sešlo s kolegy od Renaultu. Ten ale tvrdí, že si nemůže dovolit dodávat agregáty další stáji. Vše by mohla vyřešit dohoda Hondy s Toro Rosso, což by uvolnilo ruce Renaultu v navázání spolupráce s McLarenem. Deadline jednání mezi Hondou a Toro Rosso byl však stanoven na nedělní večer, a žádné oficiální vyjádření k dispozici zatím není.

„Nemáme jednotné řešení mezi všemi zúčastněnými,“ potvrdil Brown. „Chceme se ujistit, že s Hondou bude dobře zacházeno a zůstane v F1 s námi – nebo jiným týmem.“ Šéf McLarenu už dříve prohlásil, že na Monze bude tým čelit dilema ohledně dodávky motorů a že „McLaren bude muset udělat jedno z největších rozhodnutí v historii“.

Zřejmě blížící se rozchod s Hondou by mimo jiné měl znamenat Alonsovo setrvání ve Wokingu. Japonský motorář přitom Alonsa osočil z toho, že je evidentní, že s Hondou už nadále nechce spolupracovat. Na to konto Španěl odvětil, že se jedná o lež. Neopomněl však pochválit McLaren za jeho úsilí, když prohlásil, že tým má vše pro to, aby se v budoucnu mohl stát znovu mistrem světa.

„Jednání s Fernandem jdou velmi dobře. Je dost možné, že s námi zůstane. Asi mě s ním teď čeká spousta snídaní,“ usmíval se Brown. „Chce být ve formuli 1 a chce, abychom byli více konkurenceschopní.“

Není pochyb o tom, že podpis mezi Renaultem, se kterým Alonso vyhrál své dva tituly mistra světa, a McLarenem by notně zvýšil šance na setrvání Španěla u britské stáje. Co na to Brown?

„Nevylučuji ani to, že by Fernando odešel i ze současného partnerství. S věcmi, které vidíme a budeme vyhodnocovat tento týden. Rozhodně bych neřekl, že jeho odchod, pokud zůstaneme s Hondou, je hotová věc.“

Diskuse k článku

3 komentáře: “Vztah McLaren-Honda těsně před rozpadem”

  1. Falco napsal:

    Od Hondy k Renaultu,to je z bláta do louže.

  2. Situs napsal:

    Nedá se svítit, Honda selhala a sama by se měla z F1 stáhnout a vrátit se až bude opravdu na F1 připravena. To že McLaren nechce dál ničit svou pověst, to že Alonso už nechce tohle s Hondou opakovat je jasné. McLaren musí reagovat aby udržel své nejlepší pracovníky, s Hondou by se mu ten tým rozpadl, protože jejich práce je vyloženě ničena neschopnou Hondou.

  3. trencherman napsal:

    Alonso je frustrovaný a já se mu vůbec nedivým. Honda se tři roky marně „snaží“ postavit konkurence schopný motor a Mclaren stále více upadá. Pokud pošlou ty setrvačníky od Hondy do kytek, tak za to nemůže Alonso, i když dává frustraci silně najevo, ale neschopnost Hondy. Mclaren patří do boje o titul a né do boje o třetí pětku a dokončení závodu.

Napsat komentář