Vzpomínka na Charlieho Whitinga, zesnulého ředitele závodů

O víkendu uplynul rok od momentu, kdy svět ve věku pouhých 66 let nečekaně opustil ředitel závodů Charlie Whiting – jen těsně před startem sezony 2019 přímo v dějišti Grand Prix Austrálie v Melbourne.

Štítky: Charlie Whiting Zveřejněno 16. 03 2020 — Lukáš Štěrovský

Shodou okolností je to pár dní, co vyšla druhá řada populárního seriálu Drive to Survive od Netflixu. A pokud bychom k ní měli mít jednu výtku, pak je to absence jakékoliv zmínky o Whitingově úmrtí, který byl pro všechny jezdce a týmy tím prvním, na koho se v případě pochyb obraceli a oslovovali jej familiérně „Charlie“. Proto jsme se rozhodli zavzpomínat na kariéru tohoto bezpochyby pozoruhodného člověka v historii formule 1.

První vzpomínka na F1, která se k Whitingovi váže, spadá do roku 1964, když se vplížil na okruh Brands Hatch, aby sledoval britskou Grand Prix. Právě tam se rozhodl, že by se rád věnoval závodění. Začal pracovat se starším bratrem Nickem, který jezdil okruhové a autokrosové závody, když mu učarovala technika. Lákala jej pozice inženýra, a po studiích tohoto odvětví začal psát vlastní kariéru.

Nejprve se staral o vozy pro rally, v roce 1976 s bratrem spravovali vůz v britské sérii F5000. O rok později přešel Whiting do týmu Hesketh, po krachu pak následoval přechod do Brabhamu, kterému šéfoval Bernie Ecclestone. Během dekády se Whiting mohl dvakrát radovat z mistrovského titulu, který v letech 1981 a 1983 vyhrál Nelson Piquet.

Bezpečnostní vozy od Charlie skonu zdobí vzpomínka na něj.
Škoda plánuje představit až deset modelů na elektrický pohon

Od roku 1988 se Whiting stal technickým delegátem FIA a o 11 let později i bezpečnostním delegátem a ředitelem závodů. Na starosti měl starty grand prix, ale třeba i inspekce nových okruhů, brífinky s jezdci, podílel se i na zvyšování bezpečnosti. Bojoval například za zvýšení lemů kolem kokpitu, tzv. headrestů, zlepšení pevnosti monokoku či zavedení systému Halo.

Závody pro něj byly vším. „Nejvíce obdivuji svoji ženu za to, že chápe posedlost pro moji práci,“ tvrdil. Bohužel, ten prozatím poslední v Austrálii už neodstartoval on. 14. března 2019 totiž Charlie zemřel následkem plicní embolie. Zanechal po sobě tři děti ze dvou manželství.

Nejlepší rada, kterou jsem dostal? Nebyla přímo pro mě, ale zdá se to jako hluboká myšlenka. Žij, jako bys měl zítra zemřít. Uč se, jako bys měl žít navždy.“

Charlie Whiting

Diskuse k článku

Napsat komentář