Vznikla firma s názvem CHINA F1 RACING TEAM

Několik posledních dní se spekuluje o možném novém týmu formule 1, který by měl přímou návaznost na Čínu. Dnes došlo k zajímavému posunu v této ‚věci‘ – bylo totiž zjištěno, že britská společnost Bronze Fortune Ltd, která vznikla v roce 2003, byla 20. května letošního roku přejmenována na CHINA F1 RACING TEAM.

1 Štítky: China F1 Racing Team Zveřejněno 21. 06 2017 — Lukáš Štěrovský

To je momentálně vše, co lze s jistotou říci. Stejně jako to, že jedinou zainteresovanou osobou v tomto projektu je francouzský právník Michael Orts. Zdá se ale, že projekt čínského týmu ve formuli 1 se tímto stal veřejný, protože některé náborové agentury hledající potenciální zaměstnance pro stáj se už ohánějí právě názvem CHINA F1 RACING TEAM.

Vstup do šampionátu F1 ale vůbec není jednoduchý. Nový tým musí podat přihlášku k Mezinárodní automobilové federaci, a to v období od 1. března s předstihem dvou let vůči ročníku, kterého se chce zúčastnit. To znamená, že kdyby teď podal někdo k FIA přihlášku, do šampionátu by mohl nastoupit až v roce 2019.

Nejprve však Mezinárodní automobilová federace prověří vnitřní strukturu týmu a posoudí, zda bude schopen dostát všem finančním závazkům, že je veden zdravou a řádnou osobou a že nepošpiní pověst formule 1. Jinými slovy si FIA může snadno odůvodnit, proč přihlášku případně odmítnout.

Zcela nový tým se navíc musí v prvních letech obejít bez takzvaných ‚prize money‘, tedy peněz od vedení F1 za umístění v šampionátu. Ty totiž dostávají jen ty stáje, které v posledních dvou letech skončily do desátého místa. Tyto odměny jsou vypláceny až ve třetím roce. Kdyby tedy v sezoně 2019 nastoupil do královny motorsportu skutečně nový tým, prvně by dostal zaplaceno až v roce 2021, pokud by v předcházejících sezonách dosáhl na požadované umístění v Poháru konstruktérů.

Proto je třeba velký balík financí do začátku. Ze stejného důvodu je snadnější koupě a přejmenování již existující stáje. Však stačí vzpomenout na neúspěch čistě amerického týmu US F1 Team, který do sezony 2010 nakonec ani nenastoupil…

Nový tým F1? Zájem reálný, realizace nereálná

Diskuse k článku

Napsat komentář