Vysvětlení výměny týmu Force India za Racing Point

Po sérii hutných zákulisních vyjednávání došlo k události, která zní docela dramaticky: Mezinárodní automobilová federace odsouhlasila vstup nového týmu do formule 1 před GP Belgie. Tým se jmenuje 'Racing Point', formálně 'Racing Point Force India', protože nový tým bude jezdit s auty výrobního jména Force India. Původní účastník byl ze seriálu vyloučen.

1 Štítky: Force India Racing Point Zveřejněno 23. 08 2018 — Tomáš Richtr

Složitost celého mechanizmu spočívá v tom, že právo na účast ve formuli 1 (licence) je něco jiného než existence fyzického závodního týmu. S trochou nadsázky a zjednodušení můžeme říct, že stejný tým v historii formule 1 závodil pod jinými jmény, ale s původní licencí: British American Racing, Honda, Brawn GP a dnes Mercedes. Všechno stejný tým v britském Brackley.

Eddie Jordan v roce 1991 koupil společnost Totas Euroservices Ltd a udělal z ní tým F1 Jordan Grand Prix. Ten pak závodil pod názvy Midland, Spyker a Force India. Každý nový majitel závodil s původní Jordanovou licencí. Nový majitel týmu Lawrence Stroll a jeho partneři však z nucené správy, do které se Force India před GP Maďarska dostala, dokázali koupit jen samotný závodní tým ze Silverstonu, ale ne už licenci.

Nový majitel Force Indie bojuje o právo vůbec se zúčastnit velkých cen F1

Stroll a spol. tedy měli šikovný závodní tým, ale ne účast ve formuli 1. Tu vlastní původní majitel týmu, Vidžaj Mallya a spol. Ten byl ale právě z formule 1 vyloučen. Naopak nové místo dostal Strollův závodní tým. Nový tým se jmenuje Racing Point, ale musí obsahovat název Force India, protože tak se jmenuje auto, se kterými bude tým závodit. A pravidla nařizují, že v název týmu musí jméno šasi obsahovat.

Původní tým byl ze šampionátu vyloučen. Původní majitel týmu a držitel licence totiž nenastoupil GP Belgie. To účastník musí. FIA zahájila (zjevně bleskové) disciplinární řízení, stáj vyloučila a sebrala mu všechny mistrovské body. Spadne tedy v pořadí na poslední místo, o jednu příčku výše se posunou McLaren, Toro Rosso, Sauber a Williams – to vše má za následek větší porci prize money na konci roku. S nulovým počtem bodů začne také nový tým Racing Point, ale s ohledem na formu bývalé Force Indie se dá čekat, že přeskočí minimálně Williams a možná i Sauber.

Nový tým Lawrence Strolla, otce současného pilota Williamsu Lance, by neměl šanci bez obrovské pomoci ze strany FIA a FOM. Za dob Bernieho Ecclestona by se proces dosažení dohody rozebíral v médiích, tentokrát se ale vše řešilo v relativní tichosti a hodně v zákulisí. Hodně pomohli také nucení správci. Znamená to, že celý organismus, který představuje 400 lidí v samotném týmu a řadu dodavatelů a partnerů, může fungovat dál, pod jiným jménem.

Force India ve formuli 1 skončila, nastupuje nový tým ‚Racing Point‘ s nulovým počtem bodů

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Vysvětlení výměny týmu Force India za Racing Point”

  1. Mike Litoris napsal:

    Skyper?? 🙂

Napsat komentář