Výměnit Bottase za Russella je „nereálné“

Po obdivuhodném výkonu George Russella v rámci GP Sachíru se objevila otázka, zda by mladý Brit nemohl nahradit už v příštím roce Valtteriho Bottase. Podle šéfa Mercedesu Tota Wolffa se ale nejedná o reálnou možnost.

Štítky: George Russell Valtteri Bottas Zveřejněno 8. 12 2020 — Petr Čermák

Lewis Hamilton byl před GP Sachíru pozitivně testován na covid-19, což znamenalo, že vynechá minimálně jeden závod. Když Mercedes začal hledat náhradníka, jevilo se reálnější jméno Stoffela Vandoorna, který je oficiálním rezervním pilotem týmu. Mistři světa ale sáhli po Georgi Russellovi, britskému mladíkovi, který druhým rokem závodí pro Williams.

Russell chytil příležitost za pačesy – v kvalifikaci ztratil na Bottase jen 26 tisícin sekundy, po startu se pak dostal do čela závodu a udržoval stabilní náskok. O potenciální vítězství ale přišel po nepovedené zastávce v boxech a po defektu pneumatiky.

Valtteri Bottas, ačkoliv ze závodu vzešel jako „poražený“, už má dávno smlouvu na příští rok podepsanou. Kontrakt na sezonu 2021 naopak nemá sedminásobný šampion Lewis Hamilton, obě strany si ale přejí ve vzájemné spolupráci pokračovat.

Russellovy výkony z GP Sachíru ale vedou k otázce, zda by neměl mladý závodník dostat od Mercedesu příležitost už v příštím roce. Šéf stříbrných šípů Toto Wolff to ale příliš reálně nevidí.

„Je jezdcem Williamsu, má s nimi smlouvu,“ prozradil Wolff. „Naše jezdecká dvojice je Valtteri a Lewis. Nevidím to tedy pro rok 2021 reálně. Rozhodně by to bylo zajímavé, možná až příliš divoké. Třeba se to v budoucnu stane.“

George Russell má s Mercedesem smlouvu, Brit byl Williamsu pouze „propůjčen“. Před závodním víkendem v Sachíru Wolff uvedl, že Russell dostane jedinečnou příležitost se předvést, zda by byl schopen závodit na čele.

Co se týče sezony 2022, Wolff odmítl situaci kolem jezdecké sestavy komentovat. Dodal jen, že Russell vždy byl jezdcem Mercedesu.

„Vždy byl (George) naším jezdcem. V současnosti závodí pro Williams a oni dnes mohou být pyšní na to, jak se mu (v Bahrajnu) dařilo. Nyní ví, že jsou jeho časy u Williamsu dobrým měřítkem.“

Akcie „snadno kritizovaného“ Bottase padají

V éteru se objevila spekulace, že Mercedes Russella využil pro vyjednávání s Lewisem Hamiltonem. Sedminásobný mistr světa podle mnohých zdrojů požaduje vyšší plat, což se Mercedesu nelíbí a možná – jak demonstroval Russell – ani nevyplatí. Wolff ale podobné teorie zamítl.

„Nemá to s tím nic společného. Lewis je s týmem osm let a společně jsme toho hodně dokázali. Je to člen týmu. Jak jsem řekl před začátkem víkendu, nic neovlivní naše vzájemná vyjednávání. Nebylo by to vůbec férové. Nejednali bychom čestně.“

„Mohlo by to dopadnout úplně jinak. George se mohl trápit, nemusel být rychlý a on (Hamilton) by mohl říct: ‚Hele, počkejte, tohle je pro mě výhodné.‘ Náš vztah je ale mnohem vyspělejší.“

Russell jako nová hvězda formule 1

Už v pátek George Russell ovládl oba tréninky a v sobotu se kvalifikoval na druhém místě jen s mírnou ztrátou na Valtteriho Bottase. V závodě pak dlouho vedl. Nakonec dojel na devátém místě a připsal si i nejrychlejší kolo závodu.

Toto Wolff uvedl, že konverzace s Georgem byla po závodě velmi emotivní. Zároveň uvedl, že Russell o vítězství nebojoval naposledy.

„Tohle nebyla jeho poslední příležitost vyhrát závod, je to začátek úžasného příběhu, který dnes bohužel nevyšel, ale podle mě se zrodila nová hvězda,“ nechal se slyšet Wolff v rozhovoru pro Sky Sports.

Toto Wolff Russellovi před závodem sdělil, že umístění v top 5 bude bohatě stačit. Jenže Russell bojoval o vítězství, což nikdo před závodním víkendem neočekával.

„Nechtěli jsme si stanovovat vysoké cíle, jenže on nás překvapil a dařilo se mu mnohem lépe, než jsme čekali. V pátek byl skvělý. V kvalifikaci ztratil jen pár setin sekundy na Valtteriho. A i v závodě se předvedl. Jel neskutečně.“

„Jeho reakce na zhasnutí červených světel byla perfektní, a to i přesto, že auto bylo příliš malé a pedály nevyhovovaly jeho prstům. Dostal se do vedení a odjel skvělý závod, který mohl dvakrát vyhrát. Není to tedy smutný den, z dnešku se poučíme jako tým.“

„Když bojujete o titul, nechtěl bych, aby k podobným incidentům (nepovedené zastávce v boxech) došlo. Dnes jsme ale pochopili, že George Russell je závodník, s kterým musíme do budoucna počítat. Má veškerý potenciál a talent, který budoucí hvězda potřebuje.“

Zatím se neví, zda George Russell nedostane druhou příležitost v Abú Dhabí, klíčový bude Hamiltonův negativní test na covid-19.

„Uvidíme, jak se Lewis uzdraví, to je v tuhle chvíli nejdůležitější,“ prozradil Wolff. „Dnes se cítí lépe, takže pokud bude test negativní, je to jeho auto a my nepochybujeme o tom, že odjede skvělý závod.“

Vandoorna “bolí”, že nedostal v Bahrajnu šanci. Rozhodnutí Mercedesu však plně respektuje